Blog

Mezun Olmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Mezuniyet hem çok heyecan verici hem de çok ürkütücü bir durum. Hissettiklerinizi tüm kalbimle hissediyorum. Bu yüzden de bugün sizlere mezun olmadan önce bilmeniz gerekenleri anlatmak istiyorum. Böylelikle hem ihtiyacınız olabilecek bilgileri paylaşmak hem de kalbinizi ağrıtan endişelerinizin yerini umutla doldurmak istiyorum.

Tam olarak hayatımın neresindeyim?

Kaç yaşında olursanız olun, mezuniyet sonrası biraz duygusal olarak boşluğa düşülen bir dönem oluyor. Kimisinin sizi genç ve tecrübesiz olduğunuz gerekçesiyle istediğiniz kadar ciddiye almadığı kimisinin de artık bir üniversite mezunu ve yetişkin olduğunuz gerekçesiyle sizi beklentilere boğduğu bir noktadasınız. İçinize su serpmesi ve ilham olması adına öncelikle izlemeniz gereken videoyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Sonra zaten bilmeniz gerekenleri tek tek anlatacağım.

İlham konusunu hallettiysek gelelim bilmeniz gerekenlere.

1. Ne yapmak istediğinize karar verin.

Bir yetişkin olarak ne yapmak istediğinize mezun olmadan önce karar verin. Mezun olduktan sonra kafa karışıklığı sizi bir yere götürmez. Bu yüzden, sevdiğiniz ve yapmak istediğiniz şeyi belirleyin ve buna göre kendinize bir rota çizin çünkü “Aynı anda her şeyi denerim ve hangisi olursa o yönde ilerlerim.” fikri sizi istediğiniz yere götürmeyecek.

2. Diplomanın her şey demek olmadığını fark edin.

Diploma sizin teknik alan bilgisine sahip olduğunu gösterir bir belgedir. Bu yüzden diplomaya çok büyük anlamlar yüklemek yerine kendinize yatırım yapın. Yabancı dilinizi geliştirin, staj yapın veya sosyal sorumluluk projelerine katılın. Bunu yaparken de herkesin gittiği yoldan değil kendi istediğiniz yoldan gidin.

3. Mezuniyete hazırlık yapın.

Mezun olmadan önceki sürede mutlaka özgeçmişinizi hazırlayın. İhtiyacınız varsa referans mektuplarınızı alın veya referans mektubu alabileceğiniz insanları düşünün. Niyet mektubunuz üzerine çalışın. Çalışmak istediğiniz sektörle ilgili araştırmalar yapın. Hatta mezuniyete son 3 ay kala iş başvurularınızı yapmaya başlayın.

4. Akademik danışmanınızdan ve bölüm hocalarınızdan tavsiye alın.

Mezun olduktan sonra hocalarınızla iletişim kurmaya çalışmak çok doğru bir adım değil. Ancak henüz öğrenciyken hocalarınıza kendinizi tanıtmak ve geleceğiniz ile ilgili tavsiyelerini istemek size hiç beklemediğiniz kapılar açabilir. Alçakgönüllü olun ve bu alanda uzun zamandır hocalık yapan insanların fikirlerini dinleyin.

5. Mutluluğunuzu ve sağlığınızı koruyun.

Evet biliyorum bu çok ama çok stresli bir süreç ama sizden de sadece bir tane var. Üstelik mutluluğunuz ve sağlığınızı korumak konusunda kendinize karşı sorumlusunuz. Ders geçilir, iş bulunur ama siz bulunmazsınız. Bu yüzden bu dönemde kendinizi iyi hissettiren şeyleri planlarınızdan eksik etmeyin. Hem yapılan bir araştırmaya göre daha mutlu olan insanlar kariyerlerini inşa etmek konusunda çok daha başarılılar. Buna ne dersiniz?

Bu günler de geçecek ve her şey istediğiniz gibi de olacak. Yeter ki siz isteyin.

Hepinize başarılar,

Ayça

Kaynak: https://www.psychologytoday.com/us/blog/ulterior-motives/201208/happy-people-succeed

Mezun olmadan önce bilmeniz gerekenler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s