Ana Sayfa, Eğitim Hayatı, Genel

Bölümümü Sevmiyorum. Ne Yapmalıyım?

Üniversite sınavı belli puanlara göre sizi tercihlerinize yerleştirmek üzerine kurgulanmış bir sisteme sahip. Hal böyle olunca pek çok kişi sevmediği bir bölüme veya istemediği bir üniversiteye kayıt yaptırmak zorunda kalabiliyor. Eğer sizin de başınıza böyle bir şey geldiyse veya hevesle başladığınız bölüm sizde hayal kırıklığı yarattıysa çaresiz değilsiniz. Hadi bu konuda ne yapabileceğinize hep beraber bakalım.

  • Öncelikle bölüm ve üniversite demek kariyer planı demek değil. Günümüzde üniversite öğrencileri arasında yaygın bir inanış var ki o da bir üniversiteden mezun olunca doğrudan bir meslek sahibi olacaklarına dair. Aslında işin doğrusu bu değil. Üniversite ve bölüm size mesleki bilgi kadar vizyon, seçmeli derslerle farklı alanlarda bilgi ve beceri ile birlikte akademik konularla ilgili teorik bilgi katar. Yani sosyoloji okudunuz diye reklamcı olamazsınız veya makina mühendisliği okudunuz diye pazarlama uzmanı olamazsınız gibi bir kural yok. Sadece belki birazcık daha kolay olabilirsiniz gibi bir ihtimal var. O yüzden sevmediğiniz bir bölümde okumak demek hayallerinize elveda demek değil önce bu konuda bir anlaşalım.
  • Yatay geçiş imkanlarını daha önce “Yatay Geçiş Nasıl Oluyor?” yazımda detaylıca ele almıştım. Yalnız bu konuda girişimde bulunmadan önce üniversite veya bölümünüzü değiştirme kararınızın duygusal ve başkaları ne der kaynaklı olup olmadığından emin olun. Ayrıca geçiş yapmak istediğiniz bölümü ve üniversiteyi iyice araştırın ki yeniden yeniden bir şeylere baştan başlamayın.
  • Artık öyle bir noktadayız ki sadece diploma ile istediğiniz iş veya sektör sizin önünüze kırmızı halılar sermeyecek. Hayalinizdeki işi yapan insanlarla konuşup kendi bölümünüzü bitirdikten sonra bu alanda kariyer yapmanın yollarını araştırın. Bazen diploma sadece diplomadır ama size hayalinizdeki işi getiren kulüp aktiviteleriniz, sosyal çevreniz, sosyal sorumluluk projeniz, birbir zorlukla bulduğunuz gönüllü stajınız veya sosyal medyadaki gücünüzdür. Yeter ki hayalinizdeki iş için çabalamanız ve hayallerinizin peşinden istikrarlı bir şekilde gitmeniz gerektiğini bilin.
  • Akademik kariyer yapmak isteyen ve bölümünden veya üniversitesinden memnun olmayanları da unutmadım. Eğer bölümünüzden memnun değilseniz ama yakın bir alandan yüksek lisans yapma imkanınız varsa bunu detaylıca araştırabilirsiniz. Pek çok bölüm yakın bölümlerin mezunlarından öğrenci kabul eder. Ancak yeteri kadar iyi olmanız ve seçmeli derslerinizi akademik olarak ilerlemek istediğiniz bölümden seçmeniz iyi olur. Bunun dışında üniversitesinin yeteri kadar iyi olmadığını ve bu yüzden de iyi üniversitelerden kabul alamayacağını düşünenler için bu şehir efsanesinin doğru olmadığını söyleyebilirim. Hatta belki de şimdiki üniversitenizde olmak sizi muhtemelen alanınızdaki en iyi üniversitelerde olmaktan daha avantajlı bir konuma bile yerleştirebilir. En iyi üniversiteler öğrencilerini çok zorlar ve bu sebeple de genelde bu üniversitelerin öğrencilerinin ortalamaları biraz daha düşük olur. Eğer alanınızda iyiyseniz, ALES ve YDS/YÖKDİL puanlarınız yüksekse ve mülakatta / yazılı veya sözlü sınavda iyi bir performans sergilerseniz zaten istediğiniz üniversitede kabul almamak için hiçbir sebebiniz yok.

Bütün bu saydığım sebeplerden dolayı içinizi rahat tutun ve karamsarlıkla bölümünüzden veya üniversitenizden ne kadar hoşlanmadığınıza odaklanmak yerine elinizdeki imkanlar ile hayallerinizi nasıl gerçekleştirebileceğinize odaklanın. Hayat olumluya odaklanınca daha kolay bunu da unutmayın.

Sevgiler,

Ayça

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s