Blog

Üniversitede En Sık Yapılan Hatalar

Bugüne kadar hep üniversitedeyken mutlaka yapmanız gereken güzel şeylerden konuşmuştuk. Hadi bakalım bu sefer de üniversitede en sık yapılan hatalardan yani aslında kaçınmanız gereken şeylerden konuşalım.

 • Derslere gitmemek: Biliyorum sabah dersi hiç sevilmiyor ama derse gitmeyi bir bıraktınız mı hastalık gibi devamı geliyor. Bu yüzden işleri gevşemeden sıkı tutun ve derslere mutlaka ama mutlaka düzenli bir şekilde gidin.
 • Bölümden tanınmadan mezun olmak: Eğer bölümünüzden hocalarınız ve hatta personel tarafından tanınmadan mezun olursanız aslında çok etkisiz bir eleman olarak mezun olacaksınız. Mezuniyet sonrası sosyal becerilere ihtiyacınız olacak. Bu yüzden pratik yapmaya ve tanınmaya bölümden başlayın.
 • Kendini dünyanın merkezinde sanmak: Şimdi üniversite öğrencisi olan nesilin özellikle de iyi bir üniversite kazandıysa düştüğü hatalardan biri kendini dünyanın merkezinde sanmak. İyi olabilirsiniz ve hatta derece yapmış olabilirsiniz ama hayatınızın bu noktasından sonra işinize akademik beceri kadar nezaket ve alçakgönüllülük yarayacak. Haberiniz olsun.
 • Ders notlarını paylaşmamak: Notlar sizin notlarınız ve paylaşmak istemiyorsanız paylaşmak zorunda değilsiniz elbette ama lütfen binbir yalanla not kaçıran ve notu arkadaşlığın önüne koyan insanlarda olmayın. Şimdi alacağınız yüksek not sizi ön plana taşır sanıyorsunuz ama mezun olunca o not verdiğiniz arkadaşınızla olan bağınıza ihtiyacınız olacak.
 • Ders dışı hiçbir şey yapmamak: Artık siz de biliyorsunuz ki derslerdeki başarı kadar ders dışındaki aktiviteleriniz de çok önemli. Hatta tavsiyem 4.00 ortalama kasmak yerine 3.20-3.70 bir yerlerde ortalama tutturup ders çalışmadığınız zamanlardaki vaktinizi gönüllü işlere, sosyal sorumluluk projelerine, part-time çalışmaya veya staja ayırmanız.
 • Arkadaşlıkta sınırları çizememek: Üniversite arkadaşlıkları çok güzel çok tatlı ama eğer üniversite yıllarınızdan başlayarak sınırlarınızı nazikçe çizmeyi bilemezseniz yetişkinlikte çok zorlanacaksınız demektir. Tavsiyem gülüp eğlenmeniz ama hayatınızı inşa etmek adına önceliklerinizi zaman zaman arkadaşlarınızın önüne koymayı bilmeniz.
 • Ödevleri son dakikaya bırakmak: İşte çok sık yapılan ve net çok iyi puan alacakken son dakikacılıktan puan düşüren bir hata. Biliyorum ödevler geldi mi aynı dönemde geliyor ama iyi bir planlamayla en azından son gün son dakikaya bırakmamayı ve böylelikle bir gece üzerine yatıp ertesi gün son düzeltmeleri yapmayı başarabilirsiniz.
 • Aşırı partilemek: Tabi ki sizin de eğlenmeye hakkınız var ama partilemeyi deneyimlemek isteseniz bile önemli sınavlardan önce veya arka arkaya nasılsa gençsiniz diye partilemeyin. 20’lerde enerjiniz yüksek oluyor evet ama 30’larda ışıl ışıl parlayan tipler de hep 20’lerden biraz enerji saklayanlardan geliyor.
 • Grup çalışmalarını belgeli ve disiplinli yapmamak: Grup çalışmalarının tembeli ne yazık ki üniversitede de oluyor. Bu yüzden bir grup çalışmasında bulunduğunuzda kimin hangi sorumluluğu aldığını ve nasıl planlamalar yapıldığını yazılı olarak kayıt altına almanızı tavsiye ederim. Muhtemelen ciddi bir problem çıkmayacaktır ama çıkarsa da hakkınız olan notu almak için elinizde belgeler olacaktır.
 • Akademik danışman ile konuşmamak: Arkadaşlar akademik danışman her şeydir. İyi ilişkiler kurarsanız candır, dosttur ve hayat kurtarıcıdır. İletişim konusunda yardıma ihtiyacınız varsa mutlaka bu yazıyı okuyun ama ne olur akademik danışmanınızla henüz üniversitenin başındayken iyi ilişkiler kurun.
 • Bir heves bütün topluluklara üye olmak: Üniversitenin ilk yılında hepimizin yaptığı bir başka hata da bu. Bir heves on tane kulübe, topluluğa vs. üye oluyoruz sonra hiçbirine gitmiyoruz. Oysaki beğenirseniz sene içinde de bu topluluklara katılabilirsiniz. Yavaş ilerleyin, ağırdan alın.
 • Sadece yalnız kalmamak için sevgili yapmak: Sevgili adı üstünde sevdiğiniz insan. Sakın ola ilk yıl yalnız kaldığınız ve ilgiye ihtiyaç duyduğunuz için aslında aşık olmadığınız biriyle sevgili olmayın.
 • Sadece bir grupla takılmak: Üniversite bir sürü insanın bulunduğu bir yer. Bu yüzden sadece memleketinizden veya sadece ortak ilgi alanlarınızdan arkadaş gruplarında kalmayın. Farklı insanlar tanıyın. Hatta tanıyabildiğiniz kadar çok insan tanıyın. Katılabildiğiniz kadar arkadaş grubuyla aktivitelere katılın.
 • Aşırı iyi niyetli olmak: Belki küçük kasabanızda herkes herkese yardım ediyor belki de doğup büyüdüğünüz küçük şehirde insanlar inanılmaz iyi. Gerekçe ne olursa olsun üniversitede özellikle de ilk 6 ayda birileri size büyük bir iyilik teklif ediyorsa bunu neden yaptığını sorgulayın. Özellikle büyük şehirlerde nahifliğinizle kendinizi hoş olmayan durumlarda bulmayın. Aynı şekilde siz de aşırı iyi niyetli ve verici olup kendinizi başkaları için fazla yormayın.

Hadi bakalım göreyim sizi.

Sevgiler,

Ayça

Üniveversitede en sık yapılan hatalar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s