Blog

Konfor Alanımın Dışına Çıkmalı Mıyım?

Hayat sadece size özel belli evrelerden ibaret, fark ettiniz mi? Her evrede öğrenmeniz gereken bazı hayat dersleri karşınıza çıkıyor. Kimi zaman heyecan, şaşkınlık, hüzün yaratsa da o evrede ya öğrenmemiz gereken dersleri öğreniyoruz ya da değişime direnip mutsuz oluyoruz.

Dertsiz, stressiz ve huzurlu bir yaşam elbette hepimizin isteği ancak hayat bizi hayatta ilerlememiz adına özellikle de genç yaşlarda fazla sakin bırakmıyor. Bir süre konfor alanımızın içinde kalınca ya bizi bu alanın dışına çekip çıkarak biri karşımıza çıkıyor ya da alanın içinde içimizde anlamlandıramadığımız bir huzursuzluk çörekleniyor. Bu yüzden aslında bugünkü sorumuzun cevabı belli. Evet, konfor alanımızın dışına çıkmalıyız.

Konfor Alanı Nedir?

Hep duyuyoruz konfor alanı diye. Peki ama konfor alanı gerçekten nedir?

Aslında hepimiz psikolojik, duygusal ve fiziksel olarak kendimizi rahat hissettiğimiz tanıdık ve güvenli konfor alanlarımızı kendimiz inşa ederiz. Konfor alanımız bilindiktir. Bu yüzden bizi strese sokmaz ve hayattaki stres faktörlerine karşı oluşturduğumuz sağlıklı bir adaptasyondur. Konfor alanımız kötü ve kaçmamız gereken alanlar değildir. Özellikle de aşırı strese mağruz kaldığımız günümüzde içsel huzurumuzu keşfetmek adına ihtiyacımız olan bize özel alanlardır.

Konfor Alanım Bu Kadar Özelse Neden Dışına Çıkmalıyım?

Konfor alanının dışına çıkmak nedense pek çok insana konfor alanından tamamen kaçmak veya bizim huzurumuzu tamamen kaçıracak deneyimlere kucak açmak anlamına geliyor. Aslında böyle değil. Konfor alanımızın dışına çıkmak demek konfor alanımızın sınırlarını esnetmek demek. Yani bu süreçte konfor alanından tamamen kaçmıyoruz konfor alanımızın dışına dışına adımlar atarak dünya üzerinde kendimizi konforlu hissettiğimiz psikolojik, duygusal, ve fiziksel alanı genişletiyoruz. Tabi ki bu genişleme ve alışma süreci kendi stresini, sancılarını ve direnişlerini getiriyor ama biz bu sürecin büyümemizin ve yeniliklere alışmamızın doğal getirisi olduğunu bilip kabulleniyoruz.

Konfor Alanımın Dışına Çıkamıyorum. Ne Yapmalıyım?

Öncelikle konfor alanımızın dışına çıkmak bir anda “İşte yaptık ve oldu!” denilebilecek bir süreç değil. Lineer ilerleyen ve bir adım atınca oranın bizim olduğu bir süreç hiç değil. Konfor alanınızın dışına çıkamıyorsanız muhtemelen kendinizden beklentiniz çok yüksek ve başarısızlıklarınızı / korkularınızı / endişelerinizi ilerleme olarak görüp kutlamak yerine kendinize ceza olarak görüyorsunuz.

Durum böyleyse de yapılması gereken şey minik adımları kutlamak, hataların ve geri dönüşlerin normal olduğunu kabul etmek ve süreçten maksimum fayda sağlamak adına kendinizi, duygusal tepkilerinizi ve yeni kazanımlarınızı gözlemlemek. Bu süreçte de kendinize karşı merhametli, sevgi dolu ve anlayışlı davranmak. Tıpkı çok sevdiğiniz bir başkasına davranır gibi.

Konfor Alanımı Genişletmeye İkna Oldum. Nasıl Yapacağım?

Şimdi 10 madde ile konfor alanınızı nasıl genişleteceğinizden bahsedeceğim. 10 maddenin 10’unu da takip etmenize gerek yok. İsterseniz sadece size uygun olanları uygulayabilirsiniz isterseniz de adım adım ilerleyebilirsiniz. Unutmayın bu işin doğru yolu yok veya nihai bir sonucu yok. Önemli olan kısmı zaten yolda olmaya alışmak.

1. Attığın Adımları Ciddiye Al: Hayat bir yolculuk ve sen bu yolculukta kendini konforlu hissettiğin alanı genişletmeye karar verdin. Bu kararla ilgili bundan sonra atacağın adımları ciddiye alman ve kendi ilerleyişini takip etmen gerekiyor. Hatta bu noktada tavsiyem her gün konfor alanını genişletecek minik bir adım at. Bakalım ne zaman konfor alanını genişlemiş hissedeceksin?

2. Rutinlerini Değiştir: Rutinler keyfimize keyif katan alışkanlıklar ve şimdi rutinleri biraz değiştirme vakti. Her sabah yanından geçtiğin görevliye merhaba de, her akşam yatmadan önce biraz esneme çalışmaları yap, her ders öncesi 15 dk. ders tekrarına başla. Yeter ki rutini değiştir.

3. Yeni Bir Şeyler Dene: Hiç denemediğin ve hatta deneme fikrinin de seni biraz rahatsız hissettirdiği bir şeyler dene. Yeni insanlarla tanış, yeni mekanlara git, yeni alışkanlıklar edin. Yeni iyidir, denemeye devam et.

4. İnsanlara İlgi Göster: Her insanın kendine has bir hikayesi vardır ve bu hikayeyi yalnızca kendilerine samimiyetle ilgi gösteren insanlara anlatırlar. Daha önce yapmadığın bir şey yap ve tanımadığın insanların hikayelerini keşfet.

5. Bir Süre “Evet” De: Bir süre her davete, her etkinliğe, her aktiviteye “evet” demeyi dene. Hayatına gelecek yeni enerjilere ve yeni insanlara kucak aç.

6. Yeni Hedefler Belirle: Uzun zamandır yapmak isteyip de yapamadığın şeylerin üzerine yoğunlaş. Yeni hedefler belirle ve adım adım üzerinde çalış.

7. Rahatsızlık Hissi İle Barış: Bu süreçte rahatsızlık hissi duymazsan zaten sürecin içinde değilsindir demektir. Bu yüzden kendini aslında rahatsızlık duymaman gereken her durumda rahatsızlık duyduğun zaman fark et. Bu his normal. Çekinmen, ürkmen ve hatta rahatsızlık hissetmen normal. Kendin olmakla ve bu his ile barış.

8. Öğren: Süreç sana kendinin daha iyi versiyonu olman için ne anlatmak istiyor fark etmeye çalış. Yeni insanlara kendini açman mı gerek? Kendini olduğun gibi kabul etmen mi gerek? Öğrenilmiş endişelerini geride bırakman mı gerek? Her ne ise bul o dersi ve ortaya çıkar.

9. Tutarlı Olmaya Çalış: Konfor alanının dışına çıkmak senin kararındı ve bu tecrübeyi sahiplenmen gerek. Bu yüzden tutarlı bir şekilde davranmaya ve öğrenme sürecini sahiplenmeye çalış.

10. Kendine Anlayış Göster: Tabi ki hatalar yapacaksın. Zaten insan olmanın doğasında bu var. Bu yüzden kendine anlayış göster. Ruhunun öz şefkate ihtiyacı var.

Sevgiler,

Ayça

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s