Blog

Uykudan Vazgeçmeden Üretkenliği Arttırmanın Yolları

woman-2197947_1920

Ben uykuyu çok ama çok severim ve alarmını her sabah mutlaka en az 5 dakika  erteleyenlerdenim. Eğer uykumu almamışsam kafam hiçbir şey almaz, mutsuz olurum ve sonunda bütün planlarımı iptal edip kendime gelene kadar doya doya uyurum. Benim için uykudan vazgeçmek bir seçenek değil. Hatta hayatımda muhtemelen 2-3 kere sabahlamışımdır. Bu kadar uykuyu seven ama bir o kadar da üretken bir insan olarak size uykudan vazgeçmeden üretkenliğinizi nasıl arttırabileceğinizi anlatmak isterim.

  • Sabahları mis gibi daha fazla uyumak mı yoksa mutlaka erkenden kalkıp koştur koştur yataktan çıkmak mı? Ben ilkini tercih eden bir insan olarak sabah bana en az 30 dakika kazandıran bir alışkanlıktan bahsetmek istiyorum. Sabah uyandıktan sonrasını adım adım planlamak. Akşam yatmadan kafanız daha yerindeyken ertesi gün giyeceğinizden, kahvaltıda yiyeceğinize, yanınıza alacağınız kitaplarınızdan, gün içi atıştırmalıklarınıza aklınıza gelen ve sabah yapmanız gereken her ne varsa akşamdan hızlıca halledin. Neden mi akşam? Sabah uyku sersemi bu işler daha uzun sürer. Üstelik tişörtüm mü kirli, peynir mi kalmamış gibi dertlerinize pratik çözüm üretebilecek zamanınız olur. Sabah kalkın, otomatik bir şekilde 5 dakikada hazırlanın, 5 dakikada kahvaltı yapın ve güne hayat kalitenize en az 10 puan ekleyerek başlayın.
  • Uykusuzluğu iyi bir şey sanmayın. Biliyorum sosyal medyada özellikle de yaşam stili üzerine içerik üreten herkes sabah erken kalkmak veya az uyumak üzerine içerik üretiyor. Gerçekten neden? Bedenimizi olumlayalım derken bedenimize uykudan kısmak neden? Lütfen şunu anlayın az uyumak da çok çalışmak da bir meziyet değil. Vücudunuzu dinleyin. 9 saat uykuya mı ihtiyacı var? O zaman bu ihtiyacı kabullenin ve vücudunuza kendini yenilemesi ve yeniden yaşam enerjisi üretmesi için fırsat tanıyın. Enerjiniz kısa süreli olmasın, sürdürülebilir olsun.
  • Oldu da çok uykusuz kaldığınız birkaç gün oldu. O zaman kendinize dinlenmek ve uyumak için plan yapın. Gücünüzü sonuna kadar harcamak yerine bir arkadaş buluşmasını iptal edin veya o günkü ders çalışma planınızı sonraya erteleyin. Burada amacımız sürekli miskinlik etmek veya sürekli uyumak değil ama artık bir yetişkin olarak hayat enerjinizi de yönetebilmeniz ve ihtiyacınız olduğunda dinlenmeyi bir öncelik haline getirmeniz gerekir.
  • Akşamları ne kadar yoğun olursanız olun yatmadan önce 5 dakikada olsa telefonu kapayın, gözlerinizi kapayın ve sadece nefes alış verişinize odaklanarak rahatlayın. Bunu yaklaşık 1 haftadır düzenli olarak yapan biri olarak söylemeliyim ki uykuya dalış hızım ve dolayısıyla da uyku kalitem arttı.
  • Ajanda kullanın veya telefonunuzda günlük bir öncelik listesi oluşturun. Gün içinde yapılacak işlerin hepsini yapmak zorunda değilsiniz ama hiçbirini yapmamanız da iyi olmaz. Bu stresi zihninizde taşımak ve “bugün başka ne yapmam gerekiyordu acaba?” bulutuyla dolaşmak yerine işlerinizi aklınıza geldikçe listeye ekleyin, hallettikçe de listeden çıkartın. Zihniniz zaten derslerle, para mevzularıyla, aileye falan meşgul. Bari siz zihninizin yükünü biraz azaltın.
  • Gün içinde enerjinizi toplama seansları yapın. Dersten derse koşarken araya o çok da bayılmadığınız arkadaş ile gereksiz bir sohbeti sokuşturmayın. Ders arası 20 dakika boşluğunuz varsa ya sevdiğiniz ve size değer veren arkadaşlarınızla enerjinizi yenileyin ya da kampüste bulabildiğiniz yeşil bir alana yakın oturun, sakince kendinizle baş başa kalın veya rahatlatıcı bir müzik dinleyin. Eğer beyninize ve bedeninize gün içinde deşarj olmak için kısa molalar verirseniz, gecelik uyku süreniz kısa bile olsa sabah daha dinlenmiş uyanacağınıza emin olabilirsiniz.
  • Sürekli ama sürekli erişilebilir ve erişebilir olmaktan kaçının. 20li yaşlar enerjinin hunharca harcandığı yaşlar ama bu üretkenliğinizi azaltacak bir davranış. Bakın bizim amacımız üretkenliği arttırmak. Üretkenliğimizi arttırmak için zihnimizi yaptığımız işlere iyi odaklayabilmeliyiz. Bunun en iyi yolu Whatsapp ve Instagram gibi vakit yiyen uygulamaların kullanım zamanını kendimize göre belirlemek. Yani bu ne demek? Her mesajı her an açıp cevaplamak zorunda değilsiniz demek. Her boş vaktinizde veya canınız sıkıldığında Instagram’da vakit öldürmek zorunda değilsiniz demek. Kendinizi dinleyin. Eğer sıkıldıysanız ve bunaldıysanız bunun çözümü o andan kaçmak değil zihnin yükünü azaltmak. Whatsapp mesajı cevaplamak bunu yapmaz. Instagram’da profil profil gezmek zihninize ferahlaması adına çok yardımcı olmaz. Bu yüzden bu konudaki sınırlarınızı şimdiden belirleyin.  Ders çalışmaktan çok mu bunaldınız? Sevmediğiniz bir mesajı nezaketen cevaplamak yerine sevdiğiniz bir şarkıyı dinleyin. Sevmediğiniz bir Instagram ünlüsünün paylaşımı altındaki yorumları okuyarak zaman öldüreceğinize biraz esneme hareketleri yapın. Kısaca bunaldığınız anları kontrol altına alın. Hem unutmayın ekranın mavi ışığı size uykusuzluk olarak da geri dönebilir. Değer mi? Bence değmez.
  • Mavi ışığın uyku kaçırma özelliğini lehinize kullanın. Sabah çok erken kalkmanız gerektiğinde Youtube’dan hemen çok canlandırıcı bir video açın veya Instagram’da çok ilginizi çeken bir sayfaya ışınlanın. Biliyorum uzmanlar sabah gözünü açar açmaz sosyal medyaya bakmanın sağlıklı olmadığını söylüyor ama bence sabahın köründe uyanmak da çok sağlıklı değil. O zaman bari bu uyku kaçından mavi ışığı neden keyifle uyanmak için bir araç olarak kullanmayayım ki?
  • Uyku düzenini bozmadan üretkenliği arttırmanın bir başka yolu da biyolojik saatini tanımak. Kimileri gündüz insanıdır kimileri de gece. Hangi saatlerde zihniniz daha aktif hangi saatlerde daha üretken hissediyorsunuz şimdiye kadar gözlemlemediyseniz bir gözlemleyin. Gündüz insanı mısınız? O zaman en önemli işleri gündüze koymak gerek. Gece insanı mısınız? O zaman en önemli işleri hemen uyku öncesine koymak gerek. Kendinizi tanıyın ve ihtiyacınız olan uyku saati, ders programınız ve diğer sorumluluklarınıza göre uyku düzenininizi planlayın. Evet planlayın.

Son söz olarak biliyorum ki uykuyu planlamak kucağa çok hoş gelmiyor ama ben keyfim için de olsa çaba göstermeyi seven bir insanım. Sabah yarım saat daha fazla uyuyabileceksem ve pırıl pırıl bir zihinle kalkabileceksem birazcık uyku düzenim üzerine düşünmeyi tercih ederim. Peki ya siz?

Daha önceki benzer yazılar:

Uykuya dalmayı kolaylaştıran ipuçları

Uyku Kalitesi Hakkında Her Şey

Ayça

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s