Blog

Ders Çalışamıyorum, İmdat!

Üniversiteye yeni başladınız ve derslere adapte sürecinde misiniz?

Üniversiteye başlayalı birkaç yıl oldu ama bu dönem ders çalışmaya adapte olmak konusunda biraz zorlanıyor musunuz?

O zaman tam yazısına denk geldiniz! Hadi bakalım sizi motive edecek, masanın başına oturtacak ve ders çalışmanızı sağlayacak yöntemlerden tek tek bahsedelim.

study desk.jpg

  • Ders çalışmaya oturmak biraz motivasyon işi bu yüzden sabit bir çalışma köşesi belirlemek veya oluşturmak ilk yapılması gerekenlerden. Eğer yurtta kalıyorsanız veya kütüphanede çalışmayı tercih ediyorsanız, ışık alan ama birazcık da kuytuda kalan bir masa en ideali olacaktır. Eğer evde kendi çalışma masasına sahip şanslılardansanız, o zaman da çalışma masanızı düzenli ve keyifli bir hale getirmek için 15-20 dakikanızı mutlaka ayırmanız gerek.

Çalışma planı.jpg

  • Ders çalışma köşesini hazırladıktan sonra bir çalışma planına ihtiyacınız olacak. Ders çalışmayı bir disiplin haline getirmenin en iyi yöntemi bunu bir düzene oturtmaktır. Çalışacağınız zamanları aynı bir iş gibi düşünür ve ona göre planlarsanız masanın başına oturmanız da kolaylaşır.

Pomodoro görsel tr

  • Masa da plan da hazır ama ben o masanın başına oturunca asla ders çalışamıyorum diyenlere %100 çalışan bir önerim var: Pomodoro tekniği. Pomodoro tekniği 25 dakikalık çalışma periyotları ve 5 dakikalık küçük molalar içeren ve insana masa başında geçirdiği zamanı unutturan bir ders çalışma tekniği. Özellikle de dikkati dağınık olan ve masa başında odaklanma problemi yaşayanlar için ideal olan bu teknik hem sizi motive edecek hem de masa başında saatlerce verimsiz zaman geçirmenizi engelleyecek.

mimi-thian-737001-unsplash

  • Tek başına yaptığı çalışmalardan istediği verimi alamayanlar içinse önerim bölümünüzden sevdiğiniz birkaç arkadaşınızla bir çalışma grubu oluşturmak ve derslerde anlatılan içerikleri beraberce konuşarak, tartışarak ve araştırarak çalışmak. Hem bir konuyu öğrenmenin en iyi yöntemi onu başkasına öğretmektir. Siz de birbirinize ders tekrarı yaparak öğrendiğiniz bilgileri pratik bir şekilde içselleştirebilirsiniz.

Flaşkart

  • Ezberlemeniz gereken bilgilerle dolu bir dersi çalışmanız gerek ama ezberiniz mi kötü? O zaman derdinize derman flaş kartlar, zihin haritaları, kelime oyunları ve bilgileri görselleştiren şemalar. Ezber konusunda herkesin yöntemi farklıdır ama ben sırf ezber yapsın diye bildiğimiz melodilere komik şarkı sözü yazmayı bile denedim. Biraz yaratıcılık biraz eğlence ile ezberlenmeyecek bilgi yok.

neonbrand-509131-unsplash

  • Çalışmanız gereken ders analiz veya yorum yapmanızı mı gerektiriyor? O zaman da en işe yarar üç yöntem sebep sonuç ilişkisi kurarak çalışmak, internetten daha önce konuyla ilgili yapılmış analiz/yorumları araştırmak ve çalışma grubunuzla birlikte yorum/analiz yapmaktır. Zaten bu tür derslerde hoca ders boyu analiz/yorum yapar. Sizden de onunkilerin mantığını anlayıp benzer analizler veya yorumlar yapmanız beklenir. Çalıştığınız her veriyi veya bilgiyi bu neden böyle, bu veri/bilginin ulaşmaya çalıştığı sonuç ne, literatürde benzer çalışmalarda nasıl analiz veya yorumlar yapılmış soruları eşliğinde ele alırsanız bir süre sonra konuyu kavrayışınız da ilerler. Öte yandan internet derin bir derya ve aldığınız dersi ilk alan kişi de değilsiniz. Özellikle de İngilizce bilginizi kullanarak internette benzer konularda araştırmalar yapmanız sizi konuları anlamak adına daha da hızlı ilerletecektir.

md-duran-628456-unsplash

  • Son olarak motivasyonunuzu hiç unutmayın! Siz ders çalışmış olmak veya iyi bir harf notu için çalışmıyorsunuz. Geleceğinizi inşa etmek ve hayallerinize adım adım ilerlemek için ders çalışıyorsunuz. O yüzden her canınız sıkıldığında küçük resimden çıkın ve büyük hayallerinize odaklanın.

Sevgiler,

Ayça

“Ders Çalışamıyorum, İmdat!” için bir yorum

  1. İyi günler, iyi çalışmalar. Ben Ömer Said Serpim. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim. Üniversite hayatımın altın çağı 1. sınıfım diyebilirim. 2. sınıf ilk yarısına kadar iyi bir öğrenciydim. 2. sınıftan itibaren ne yazık ki büyü bozuldu. Ders notlarımda düşüşler başladı. 4. sınıfa kadar altta bıraka bıraka bir sürü ders birikti. Her dönem başı bütün dersleri vereceğim diyorum. Dönem başı bir bakmışım dersler dağ gibi birikmiş. Ortaokulda ve lisede böyle sorunum olduğunda rehberlik servisleriyle sorunu çözebiliyorduk ama üniversite ortamında bu imkanı bulamadım. Sayfanızı takip edeceğim. Umarım makaleleriniz ve yol göstermeleriniz işe yarar.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s