Blog

Ne Yapacağımı Bilmiyorum. Nereden Başlamalıyım?

Son zamanlarda instagram hesabıma en çok gelen mesajlar şu şekilde:

  • Hocam yeni mezunum ve ne yapacağımı bilmiyorum. Ne tavsiye edersiniz?
  • Üniversite tercihinde bulunacağım ama hangi mesleği istediğimi bilmiyorum. Ne yapmalıyım?
  • Sizce KPSS kursuna mı yoksa İngilizce kursuna mı yazılmalıyım?

Öncelikle belirtmeliyim. Bu sorulara sizin adınıza ben cevap veremem ama bu sorularınızın yanıtını nasıl bulacağınız konusunda sizi yönlendirebilirim. Hadi biraz eğitim meselesinin gerçeklerinden bahsedelim.

Neden eğitim kurumlarına vakit ve nakit harcıyoruz? Hayatta kazanmanın başka yolu yok mu?

Eğitim bir yatırım türüdür arkadaşlar. Nasıl ki insanlar borsaya, eve veya arsaya yatırım yaparlar ve bunun sonunda bir kazanç beklerlerse formal eğitim de insana yapılan bir yatırım türüdür ve sonunda bir kazanç getirmesi ideal bir beklentidir.

Bir eğitim kurumunda eğitim almaya başladığınızda elinizdeki vakti ve nakti bu eğitim sürecine yatırırsınız. Mesela üniversiteye başladığınızda eğitiminize vaktinizi yatırırsınız, en azından da kitaplarınıza ve çalışmadığınız sürede yaptığınız masraflara para harcarsınız. Harcayacağınız vakit ve nakit sizin okuyacağınız programın kapsamı, içeriği ve hangi kurum tarafından verildiğine göre değişir. Üniversitede okurken harcayacağınız vakti ve nakti geri getiremezsiniz. Sürecin sonunda da doğal olarak diplomanızın size harcadığınız kaynakların daha fazlasını geri getirmesini beklersiniz. Ancak ne yazık ki durum çoğu zaman böyle olmaz. Pek çok üniversite mezunu günümüz şartlarında yalnızca üniversite diploması ile hayallerindeki işe kavuşamaz. Aslında bunun sebebi de hayal edilen işin daha fazla yatırım istemesidir. Hayatta kazanmanın tek yolu formal eğitim kurumlarından geçmediği gibi günümüz şartlarında minimum eğitimin çoğu yerde üniversite eğitimi olduğu da bir gerçektir.

Peki bu durumda ne yapmak gerekir?

  • Stratejik davranmak: Hayatınızın kaç yılını daha eğitim alarak ve kendinize yatırım yapmaya devam etmek istediğinize karar vermek gerekir. Eğer 10+ yıl okuyup doktorayı dahi bitirdikten sonra bu süreçte yaptığınız yatırımın karşılığını alamayacaksanız kendinize alternatif yollar üretmek gerekir.
  • Herkesin gittiği yollardan gitmek yerine kendi yolunuzu çizmeyi ve fark yaratmayı öğrenmek: Herkes İngilizce öğreniyorsa çok iyi Korece öğrenmek ve teknoloji firmalarının iş başvurularında fark yaratmak iyi bir alternatif olabilir. Herkesin geçici işlerde üç-beş kuruş kazandığı dönemde uzun vadeli tecrübe edinmeye çalışmak sizi bir adım öne geçirebilir. Herkesin Erasmus tecrübesi edindiği bir ortamda Güney Amerika’ya gitme cesaretini göstermek alanınızda dikkat çekmenize yardımcı olabilir.
  • İnsan ilişkilerine yatırım yapmak: Bu hayatta insan ilişkilerinde iyi olan insanlar hep bir adım önde oldu ve olacak. Hani hep yabancı dil öğrenmek diyoruz ya bunun yerine beden dilini, kendini bir marka olarak yönetmeyi, insanlarla yakın ilişkiler kurmayı öğrenmek genç yaşınızda iyi bir sosyal ağa sahip olmanıza yarayacaktır. Belki de işinize İngilizce sertifikasından daha çok işe yarayacak bu konuya biraz eğilin derim.
  • Elindeki kaynakları mantıklı bir şekilde harcamak: Nasıl oluyor da dört yıllık bölümden mezun birisi iş bulamazken iki yıllık çok da popüler olmayan bölümden mezun birisi hemen iş bulabiliyor? Neden mühendisler diplomaları ile kapı kapı dolaşırken radyo-televizyon mezunu biri 3-5 yıl içerisinde yardımcı yönetmenliğe yükselebiliyor? İşte bu noktada bölüm, üniversite seçmekten önemli olan bir şey var. O da mesleğini seçmek. Elinizde okulda geçirmek için yani kendinize eğitim yatırımında bulunmak için X yılınız var ve bu sürede ailenizin de katkısıyla birlikte harcayabileceğiniz X paranız var. O zaman bunun hepsini özel bir üniversiteye mi harcamak gerek? YL’a giriş için belki artısı olur diye özel öğrenciliğe mi harcamak gerek? Yabancı dil öğrenmeye mi harcamak gerek? Küçük bir internet girişimine mi harcamak gerek? Yoksa seyahat edip yeni insanlarla tanışmaya mı harcamak gerek? Görüyorsunuz işte tek bir cevabı yok.
  • Vereceğiniz kararın sizi istediğiniz noktaya yaklaştırıp yaklaştırmayacağını göz önünde bulundurmak: Amerika’nın en zeki ve en zengin adamlarının çoğu iyi okulları yarıda bırakmış öğrenciler. Garantici olmak tabi ki iyi bir şey ama 4 yıl okurum, diplomamla iş bulurum, sonra da emekliliğe kadar 9-5 çalışırım diye düşünüyorsanız, size kolaylıklar dilerim. Hayatta belki de 40’lı yaşlarınızdan önce ulaşamayacağınız kadar büyük hedefleriniz olsun. Kendinize yapacağınız yatırımları da sizi bu hedefe ne kadar yakınlaştıracağını göz önünde bulundurarak değerlendirin. Hedeflerinizi büyük, zaman aralıklarınızı uzun tutun. Belki de özel bir üniversitede 4 yıl lisans okumaktansa kısa bir eğitim dönemi ile o parayı girişimciliğe harcamanın geri dönüşü daha kısa olur, ne dersiniz? Veya özel öğrenciliğe ayıracağınız para ile ielts kursuna gitmek size daha hızlı kapılar açacaktır, olamaz mı?

Toparlamak gerekirse, hayatınız değerli bunu unutmayın. Size diploma/sertifika adı altında bir kağıt parçası verecek kurumlara umudunuzu bağlamadan önce bunun iyi bir yatırım olup olmadığına bakın. Zamanınızı da paranızı da iyi harcayın. Eğer almak istediğiniz eğitimin size faydası olacaksa ama imkanınız yoksa bu eğitim için para biriktirmek için kısa süreli/nitelik gerektirmeyen işler yapmaktan kaçınmayın.

Hepinize hayatınızla ilgili yapacağınız yatırımlarda başarılar diliyorum.

Sevgiler,

Ayça

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s