Blog

30’lu Yaşlarda Pişman Olmamak İçin 20’lerde Yapılması Gerekenler

eğlenmeye vakit ayır

Sürekli ama sürekli anı yaşamak ve hayatın tadını çıkarmak üzerine mesajlara maruz kalıyoruz. Sosyal medyada herkes ideal hayatlar yaşıyor ve 20’lerimizde hayatımızı ders çalışarak, iş arayarak ve hatta bir şeylere sabır ederek ziyan ediyormuşuz hissine kapılıyoruz. Biz diyorum çünkü hayatımın bir döneminde ben de çok şiddetli bir şekilde böyle hissettim. Oysaki hayat uzun ve 20’lerden ibaret değil. Bu yüzden bugün size 30’lu yaşlarda pişman olmamak için 20’lerde yapılması gerekenler listesi ile geldim. Yazının sonunda ise beni çok etkileyen bir video var.

  • Kendini tanımak ve hayattan ne beklediğini tanımlayabilmek: 30’lu yaşlarınıza gelip de kendinizi hala tanıyamadığınızı ve hayattan ne beklediğinizi bilmediğinizi düşünsenize! Ne derin bir varoluşsal kriz sebebi. Bu durumda olan akıllı ve kültürlü insan sayısı da çok. Peki ama ne yapmalı? Aynı üniversite diplomasına, iş hayatına, hobilere zaman ayrıldığı gibi kendini tanımaya ve hayattan beklentilerini irdelemeye vakit ayırmalı. Bu konularda The School of Life şiddetle tavsiye edebileceğim bir bloga ve Youtube kanalına sahip. Mutlaka bir göz atın.
  • Kenara acil durum parası koyabilmek: Dünyada her şey insanlar için. Tabi ki kötü düşünüp karamsarlığa kapılmaya gerek yok ama 30’lara adım atmadan maaşsız 3 ay geçinebilecek kadar parayı mutlaka kenara atmak gerek. Kim bilir belki de bu para 30’larda yeni girişiminizin kaynak parası olur.
  • İyi arkadaşlar biriktirmek: Hayatımda yaş aldıkça en çok keyiflenen şeylerden biri arkadaşlıklarımdaki kalitenin artması oldu. Hayatta bir şeyler yerine oturdukça, iyi arkadaşların da kıymeti artıyor. Bu yüzden eğer nasıl iyi arkadaşlıklar kuracağınızı çözemediyseniz, 30 olmadan önce mutlaka sağlıklı bir arkadaşlık tanımı oluşturmak gerekiyor. Sağlıklı Arkadaşlık İlişkileri Kurma Rehberini de zaten bunun için yazmıştım.
  • Sağlığına ve enerjine özen göstermek: Hep enerjisinin son damlasına kadar koşuşturan bir insan olduğum için çok sık hastalanırdım ama öğrendim ki vücudumun da enerjisini tazelemeye ihtiyacı var. 30’larda metabolizma yavaşlar klişesine girmeyeceğim, zira buna inanmıyorum. Ancak, artık hayatın düzene girmeye başladığı dönemler gelince ruhsal, zihinsel ve fiziksel sağlığa önem vermenin kendimize saygı ile alakalı olduğunu düşünüyorum.
  • Bir alanda uzmanlaşmak: İlla iş olarak bahsetmiyorum ama 30’lara gelmeden önce en azından bir alanda iyi olmak gerekiyor. Aksi takdirde o içten gelen yetersizlik duygusu insanı kötü etkileyebiliyor.
  • Bir yabancı dil öğrenmek: Dünyanın küreselleştiğini bir kez de benim söylememe gerek yok, değil mi? Hayatınızın en eğitim öğretime müsait yıllarını en azından bir yabancı dil öğrenmeye ayırmanız şart. Hem ileride yapacağınız seyahatlerde hem de iş fırsatlarında işinize yarayacak bu beceriyi öğrenmeden 20’leri bitiremezsiniz.
  • Bir iş düzeni oturtmak: Size ömrünüzü 9-5 bir işe vakfedin demiyorum ama hayatınızın en az 3-5 yılını bir iş düzenine oturtup bunu tecrübe etmezseniz en basitinden hayatta gerçekten ne istediğinizi bilemezsiniz. Ruhunuz mu girişimci? Buna da tamamım ama hayatınızın bir döneminde sıkıcı bile olsa istikrarlı yaşamı tatmanız maceracı ruhunuzu da harekete geçirecek.
  • Dinlemeyi öğrenin: Gerçekten! Ağzını açtı mı sonsuza kadar konuşan, en iyisi olduğunu ispatlamaya çalışan ve genelde “hı hııı” sesleri ile geçiştirilen o büyümemiş çocuklardan olmamak için iyi bir dinleyici olmayı öğrenin. Eleştirmeden, yargılamadan ve içten bir dinleyici olmadan 20’leri bitirmeyin.
  • Bağımsızlığınızı kazanın: Farkında olmasak bile çevremizden aşırı etkileniyoruz. İnsanız ve tabiatımız böyle ama 30 olmadan önce kendi kararlarını kendi iç huzuru ile verebilen, ayakları üzerinde durabilen ve öğrenmeye açık bireyler olmayı öğrenin. Değişmekten korkmayın ve hatta değişime açık olun. Aksine hayatta hiçbir ilerleme kaydetmiyorsanız ve bulunduğunuz ortamdaki en zeki insansanız korkun.
  • Pozitif, başarılı ve mutlu insanları kıskanmayacak kadar hayatı analiz edebilmiş ve çözmüş olun: Eğer birinin başarısını ve mutluluğunu dış faktörlere bağlayacak kadar toysanız, üzgünüm çok acılı ve sancılı yıllar sizi bekliyor. İnsanlara sevgi dolu tarafınızı açın ve çevrenizdeki başarılı ve mutlu insanları içten gelerek kutlamayı başarabilecek kadar hayatı olgunlukla karşılayın. Eleştirmeden ve yargılamadan önce kalbinizin sevgi dolu yerinden hareket etmeyi öğrenin.

Son olarak da bu yazıyı bitirmeden önce şu videoyu izlemenizi tavsiye ediyorum. 20’lerin hayatınızın ilerisi için yatırım yapmak adına ne kadar önemli olduğu konusunda sizi ikna edecektir: Neden 30’lu yaşlar yeni 20 değil

Sevgiler,

Ayça

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s