Blog

İkinci Döneme Güzel Bir Başlangıç İçin İpuçları

1

İkinci dönem geliyooooor!

Umarım hepiniz çok güzel dinlendiniz ve ikinci döneme bomba gibi bir giriş yapmaya hazırsınız. Biliyorsunuz ki başlangıçlar önemli ve ikinci döneme nasıl başlarsak sonu da öyle gelecek.

Peki ne yapalım da ikinci döneme güzel bir başlangıç yapalım?

  • İkinci dönem hedeflerini belirleyin: İkinci dönem somut olarak gerçekleştirmek istediğiniz en az 2 hedef belirleyin. Bir tane ALES kitabı edinip dönem boyu onu bitirmek mi istiyorsunuz? 10 yere staj başvurusunda bulunmak mı? Part-time çalışmak için iş mi bulmak istiyorsunuz? İngilizce kursu için kenara para mı biriktirmek istiyorsunuz? Bölümdeki hocalarla samimiyeti ilerletmek ve kendinizi en az 2 hocaya iyice tanıtmak mı istiyorsunuz? Bu dönemden en büyük beklentilerinizi net ve ölçülebilir şekilde belirleyin ve dönem sonunda değerlendirmek üzere bir deftere not alın. Hedef belirlemeyle ilgili sıkıntılarınız varsa Doğru Hedef Belirleme Kılavuzu ve Hedef Takibi Nasıl Yapılır? yazılarına bir göz atmanızı şiddetle tavsiye ederim.
  • Düzeninizi oturtun: Çevremizden aldığımız uyaran çok fazla olduğu için düzen kurmaya ihtiyacımız var. Beynimizi gün içinde o kadar zorluyoruz ve strese sokuyoruz ki bunu biraz da olsa azaltmanın en kolay yolu bir düzen oturtmak. Şahsi tavsiyem bütün kağıtlarınızı kategorize halinde saklayabileceğiniz bir dosya edinmeniz ve düzenli olarak defter tutmanız. Aradığınız şeyleri aradığınız zaman bulabileceğiniz bir düzeni hem ders notlarınızda hem de yaşam alanınızda (yurttaki veya evdeki odanız) oturtabilirseniz bu dönem hayatın kolaylaştığını göreceksiniz. Tabi haftada 1 saati hafta içinde bozulan düzeni yeniden oturtmaya ayırmayı da unutmayın.
  • Yeni bir sosyal aktiviteye katılın: Her dönemin başı kampüste kulüp aktiviteleri ve sosyal sorumluluk projeleri anons edilir. İster kulüp toplantılarına katılın, ister panolardan ve kampüsteki ilanlardan etkinlikleri takip edin, tercih sizin ama bu dönemin başında düzenli olarak gidip vaktinizi ayırabileceğiniz bir aktivite edininin. Böylece hem sosyalleşme becerilerinizi geliştirebileceğiniz bir ortam yaratın hem de sosyal çevrenizi genişletin. Şu an çok insan tanımanın çok zengin olmaktan önemli olduğu bir devirdeyiz. Sosyal bankanıza şimdiden biraz yatırım yapın.
  • Çalışma grupları oluşturun: Üniversite girişken değilseniz çok yalnız bir dönem ve lisenin aksine dışarıdan destek alabileceğiniz güvenilir kurumlar yok. Bunun üstesinden gelebilmenin en pratik yolu bölümden iyi anlaşabildiğiniz 1-2 kişi ile konuşup bir çalışma grubu oluşturmanız. Eğer size uyum sağlayabilen kişileri bulur ve düzeni oturtursanız, her hafta düzenli olarak birbirinize anlamadığınız konuları sorabilir, birlikte ders için okuma yapabilir ve sınava yönelik dönem başından çalışabilirsiniz. Böylelikle de sınav döneminde sabahlama ihtimalinizi minimize edebilirsiniz.

Hepinize çok başarılı bir ikinci dönem diliyorum. Biliyorsunuz sorunuz olursa ben her zaman instagramdayım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s