Blog

Günlük ve Haftalık Plan Hazırlama

rawpixel-594848-unsplash

Yine yeni bir hafta geldi ama haftalık motivasyon yazısı da geldi!

Yapmamız gereken şeylerin fazlalığı ama organize olamamanın vicdan azabını dindirecek bir yazı ile bugüne başlayalım.

Bana en çok sorulan şeylerden biri nasıl bu kadar çok şeyi aynı anda yapabildiğimse ikincisi de günümü ve haftamı nasıl planladığım üzerine. Siz sorarsınız da ben anlatmaz mıyım? Tabi ki anlatırım.

Haftalık Planlama:

  • Genelde önce günlük planlama ile başlanır ama ben önce haftalık yapılacaklar listemi çıkararak işe başlıyorum. Listeyi çıkardıktan sonra bir öncelik listesi yapıyorum. Mutlaka yapılması gerekenleri en başa yazıyorum, bu hafta içinde yapılırsa iyi olacak şeyleri de arkasına ekliyorum. Eğer geçtiğimiz haftadan yarım kalmış bir iş varsa onu öncelik listesinin en en başına yazıyorum. Böylelikle önümü net bir şekilde görürken kendime nasıl bir esneklik sağlayabileceğimi de görüyorum.
  • Öncelik listem tamamlandıktan sonra ajandamın haftalık bölümüne önce randevuları, sonra mutlaka yapılması gerekenleri, en sonda da geri kalanları günlük yoğunluğuma ve tempoma göre yerleştiriyorum.
  • Programı hazırlarken yeniden enerji toplayabileceğim, deşarj olabileceğim ve eğlenebileceğim zaman dilimlerini de göz önünde bulunduruyorum. Örneğin bir gün sabahtan akşama yoğun bir çalışma tempom varsa en azından ertesi sabahı eğlenceli bir aktivite veya güzel bir uyku + kahvaltı olarak planlıyorum. Aksi takdirde üretkenliğimin düştüğünü bildiğim için de bu zaman dilimlerinde hiç vicdan azabı çekmiyorum. Tavsiye ederim 😉

Günlük Planlama:

  • Haftalık plan belli olduktan sonra günlük plan daha kolay oluyor. Bu yüzden günlük planımı yapmadan önce mutlaka haftalık plandan o güne düşen işlere bir bakıyorum.
  • Eğer bir önceki günden kalan bir iş varsa günlük planın en başına o işi yazıyorum.
  • Fatura ödemekten tutun Ali’yi ara gibi düşüncelerimi bile günlük plana yazıyorum ki gün içinde zihnim yorulduğunda ve enerjim düştüğünde bir şeyleri atlamayayım.   Bu yüzden de bir ajanda kullanıyorum ama eğer ajanda taşımayı sevmiyorsanız tavsiyem Google Keep kullanmanız ve günlük planlarınızı telefonunuza not almanız.
  • Eğer güne hasta, halsiz veya enerjisiz kalkmışsam. Önce bir haftalık planımı ne kadar esnetebileceğimi ve o günü düşük tempolu geçirmenin mümkün olup olmadığını kontrol ediyorum. Örneğin Çarşamba neden alamayacağım kadar dolu bir günse ve Perşembe daha hafif bir günse haftalık planda önce Perşembe işlerini halledip Çarşamba planını bir gün erteliyorum. Böylelikle planlarım sürdürülebilir bir hale bürünüyor ki bu üniversite öğrencileri için oldukça işleyebilir bir plan.

 

Sonrasında ise moduma göre açıyorum güzel bir müzik listesi veya pomodoro ve sırayla işleri halletmeye başlıyorum.

İşte bu kadar!

Hepinize üretken. haftalar diliyorum.

Sevgiler,

Ayça K.

 

 

“Günlük ve Haftalık Plan Hazırlama” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s