Blog

Yeni Yıl Hedeflerini Gerçekleştirme Rehberi

hayattan beklentiler

Bugün 16 Ocak! Yani yeni yılın üzerinden koskoca 15 gün geçti, peki hedefleriniz ne alemde? Hepsi mi bir kenara itildi? Yoksa bir kısmı iyi gidiyor ama bir kısmının hala üzerinde çalışılması mı gerek?

Tamam panik yok. Bu işi hep beraber halledeceğiz, söz veriyorum.

Şimdi öncelikle bu forma (telefonunuza fotoğraf olarak kaydedebileceğiniz jpeg formatı yazının en sonunda) ihtiyacınız olacak. Benim tavsiyem formlu yazıların formlarını alıp doldurup göz önünde tutmanız çünkü her ay bu doldurulan formlara göz atmak gerekecek. Alternatif olarak bir kişisel gelişim takip defteri edinebilir ve formları kullanmak yerine formlardaki bilgiler üzerinden defterinize notlar alabilirsiniz. Böylelikle kişisel gelişiminizi 2019 içinde adım adım takip edebilirsiniz. Hatta mutlaka yapın bunu çünkü bunu hak ediyorsunuz.

Hadi başlayalım.

Neyi Hedefliyoruz?

Hayır, öyle değil. Gerçekten neyi hedefliyoruz? Neden üniversiteye gidiyoruz? Neden sabahlayarak ödev yapıyoruz? Neden kilo vermek veya spor yapmak istiyoruz? Erken kalkma hedeflerinin arkasında nasıl bir hayat düşüncesi var? Bundan 1 sene sonra 2019 için hedeflediğimiz şeyler bizi daha mutlu daha huzurlu daha tatmin olmuş hissettirecek mi?

Planlarımız Hayattaki Değerlerimizle Ne Kadar Örtüşüyor?

Bir sürü hedefi alt alta listeledik çok güzel. Peki bunlardan kaçı hayattaki değerlerimizle örtüşüyor? Mesela yurt dışına gitmek isteyen biri için hayattaki en değerli şeylerden biri aile ise bu hedef sahip olunan değerler açısından ne kadar gerçekçi? Değerlerimiz, hayatta çok para karşılığında bile vazgeçmeyeceğimiz şeyler aslında. Mesela çok para verilse öğrenme tutkumuzu bir kenara bırakabilir miyiz? Çok para verilse ama bir daha hiç seyahat edemeyecek olsak ne hissederiz? Çok para verilse ama bir daha asla sakin ve huzurlu bir ortamda yaşayamacak olsak nasıl olurdu? Çok para verilse ama bir daha asla bir şeyle mücadele edemeyecek olsak ve daha stabil bir yaşamımız olsa güzel olur muydu? İşte bu soruların cevabı kişiden kişiye değişir. Hatta eğer ne kadar çok paradan bahsediyoruz acaba diye düşündüğünüz bir soru varsa o değer sizin için o kadar da önemli değildir. Bu yüzden hedeflerinize şimdi bir geri dönüp bakmanızı ve arkasında ne fedakarlıklar gerektirdiğini düşünmeniz.

Planlarımızla Aramıza Hangi Engeller Giriyor?

Hani bazen bir şeyi çok isteriz ama mutlaka önüne bir engel çıkar ve aşamayız. İşte 2018’de bu engeller nelerdi? Son zamanlarda popülerleşen bir erken kalkma olayıdır gidiyor. Her hafta erken kalkıp şunu yapacağım planları metabolizma karşı çıktığı için çöpe gidiyor. E o zaman neden vücudu erken kalkmaya zorlayarak hedeflerimize ulaşmaya çalışıyoruz? Mesela yok mudur erken kalkmadan da üretken olmanın yolu? Tabi ki var. Öncelikle hedeflerinizle aranıza giren alışkanlıklarınızı listemeniz gerek. Sonrasında ise bu alışkanlıkların hangisini değiştirebiliriz, hangisinin etrafından dolanabiliriz karar vermemiz gerek. Diyelim ki sürekli erteleme huyunuz yüzünden bir türlü hedefler düzene girmiyor. O zaman hemen Pomodoro metoduna sarılacağız. Diyelim ki kış günleri 9’dan önce uyanamıyoruz o zaman planları 9’dan sonrası için yapıp sabah şöyle güzel bir uyku çekeceğiz.

Hedeflerimizi Gerçekleştirmek Bize Nasıl Hissettiriyor?

Şöyle bir gözlerinizi kapayın. 2020 için nasıl biri olduğunuzu hayal ediyorsunuz? 2019’da gerçekleştirmek istediğini hedefler neler? Bu hedefleri gerçekleştirebilmek size neler hissettirecek? Hayat idealinizdeki “sen”e ne güzellikler getirecek? Ahh hayali bile çok güzel, değil mi?

Bu Hedeflere Yaklaşmak İçin Neler Yapılabilir?

2019 hedeflerini gerçekleştirebilmek için kimlerden yardım istenebilir? Hayatımızda neler öncelik sırasında gerilere itilebilir? Neler tamamen hayatımızdan çıkarılabilir? Bu sorular önemli çünkü hayalleri hedeflere dönüştürebilmek için plan yapmak gerekir. Eğer birilerinin yardımı sizi hızlandıracaksa bunu da planlamak gerek. Eğer bazı şeyleri yeniden düzenlememiz veya tamamen hayatımızdan çıkarmamız gerekiyorsa bunları da nasıl yapacağımızı adım adım planlamamız gerekin. Unutmayın hedefler plan sever.

Son olarak insanlar sürekli motivasyonun ve ilhamın birden oturduğumuz yerden bize geleceğini sanırlar. Oysaki motivasyon da ilham da biz aksiyon aldıktan sonra bize gelir. Aksiyonu bol, motivasyonu bol, ilhamı bol bir 2019 dilerim.

Görelim bakalım 2019 mu büyük biz mi?

Sevgiler,

Ayça K.

Pink Boho Border Weekly Planner Schedule

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s