Blog

2019 Hedefleri

Geçen yıl bu zamanlarda bu blogu açarken gözümün önünde kendi 18 yaşım, üniversiteye başladığım zaman hissettiğim kafa karışıklığım ve kampüs içinde büyüttüğüm o kız vardı. 18 yaşındaki o kızın hayatla ilgili farkındalığının artması, potansiyelini gerçekleştirmesi, ve güçlü ve mutlu bir genç kadın olması için anlatmam gerekenlerden yola çıktım. O kız bendim, o kız sendin, o kız bu blogu tıklayan herkes idi.

Bir yılı geride bırakırken iyi ki bu platformu kurmuşum, iyi ki bu yazıları yazmışım ve iyi ki hepinizle tek tek tanışmışım diye düşünüyorum.

Gözümü kapattığım zaman seni şöyle hayal ediyorum;

 • kendini geliştirmek isteyen,
 • öğrenmeye ve deneyimlemeye açık,
 • sahip olduğu potansiyeli sonuna kadar kullanmak isteyen biri.
 •  

Bu yüzden bugün 2018’i geride bırakıp 2019’a enerjik bir giriş yapman gerektiğini düşünüyorum. Çünkü hem sen buna layıksın hem de bunu yapabilirsin.

 • O yüzden şimdi eline kağıdı kalemi al ve tam 1 yıl sonra için gerçekleştirmek istediklerini listele.
 • Listedeki maddeleri kategorilere ayır: Sağlıklı yaşam hedefleri, aile hedefleri, eğitim hedefleri, kariyer hedefleri, ilişki hedefleri, maddi hedefler, kültürel hedefler…
 • Hangi kategoride eksik var hangi kategoride yığılma var bir çekilip göz at. Belki hiç sağlıklı yaşam hedefi belirlememişsin ve aslında bu alanda yapacağın değişiklikler diğer alanları da olumlu anlamda etkileyecek. Önemli olan hayatı bir bütün olarak dengelemek.
 • Hedeflerine ulaşmak için değiştirmen gereken alışkanlıklarını belirle. Diyelim ki hedefin 5 kilo vermek, bunu gerçekleştirmek için ihtiyacın olan alışkanlıklar neler? Belki evden yemek getirmeyi düşüneceksin belki bir süre abur kuburu keseceksin. Orası tamamen sana kalmış.
 • Son olarak da hedeflere süre belirlemek gerek. Bu hedefleri ne zamana kadar gerçekleştirmeyi ön görüyorsun? Belki kiloyu Haziran’a kadar vereceksin ama istediğin parayı seneye Aralık’a kadar biriktireceksin. Burası tamamen kişisel.
 • Şimdi listen hazır. Gözlerini kapat ve önümüzdeki yıl bugün bütün maddelere çarpı attığını hayal et. Keyfin yerine geldi mi? Bence gelmiştir. Evet artık listeyi önümüzdeki ayın 1’ine kadar kenara kaldırma vakti. Bundan sonra tek yapman gereken her ayın başı hedeflere şöyle bir göz atmak.
 •  

Çok mutlu bir yıl dilerim!

Hedef koyma ile ilgili daha önce okumadıysan;

https://listemcokuzun.com/2018/01/20/2018-icin-ornek-hedefler/

https://listemcokuzun.com/2018/11/12/haftalik-hedef-belirleme-rehberi/

https://listemcokuzun.com/2018/11/14/hedef-takibi-nasil-yapilir/

“2019 Hedefleri” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s