Blog

Hayattaki Beklentileri Yönetmek

Hayatta hepimizin kendimizden yüksek beklentileri var. Hiçbirimiz vasat, ortalama altı ve kötü olan şeyleri doğal olarak istemiyoruz. Peki o zaman neden çok büyük beklentiye girdiğimiz konularda başarısız veya mutsuz olabiliyoruz? Uzun zamandır üstüne düşündüğüm ve araştırdığım beklenti yönetimi konusunu bugün sizlerle paylaşmak istiyorum.

İnsanların mutlu olması için aslında yapabilecekleri 2 tane temel şey var: Hayatlarını iyileştirmek ve beklentilerini düşürmek. 

Bu blogda bugüne kadar hep hayatınızı nasıl iyileştirebileceğinizden bahsettim ve bunu çok inanarak yaptım. Ancak, size karşı dürüst olmam gerekir. Bazen ben de gerçek dışı beklentilere girebiliyor ve kendimi üzebiliyorum. Bu yüzden kendimi daha gerçek olarak algılayabilmek adına beklenti yönetimi konusuna eğildim ve faydalı bulduğum bazı yöntemleri hem kendim hem de sizin için derledim.

  • Beklentilerinizi netleştirin ve çevrenizdeki insanlarla paylaşmaktan çekinmeyin. Unutmayın ki insanlar zihnimizi okuyamazlar bu yüzden de bizi çoğu zaman davranışlarıyla hayal kırıklığına uğratırlar. 
  • Eğer beklentilerinizin gerçekçi olmadığını düşünüyorsanız aslında doğru yoldasınız. Hayali beklentiler yerine gerçek ve ayakları yere basan, başkalarıyla paylaştığınız zaman uçuk kaçık olarak nitelendirilmeyecek beklentiler belirlemeye çalışın. Bunu yapmak için de beklentilerinizi başkaları üzerine değil kendi elinizdeki imkanlar doğrultusunda belirlemeye çalışın.
  • Olmayan şeyleri tekrar, tekrar ve tekrar olur diye beklemeyin. Olacağı olan zaten olur ama eğer defalarca olmuyorsa bu beklentinizi bir kenara bırakıp gerçek hayatı kucaklayın.
  • Kendinize verdiğiniz sözleri tutun. Öncelikle kendinize verdiğiniz sözlere ihanet etmeyin ki insanlara güveniniz olsun. Kendinize yerine getiremeyeceğiniz sözler verip öz saygınızı yitirmeyin. Eğer kendinize verdiğiniz sözleri tutmakta zorlanıyorsanız kendinize daha kolay ve gerçekçi sözler verin.
  • İnsanlarla onların beklentileri hakkında açık açık konuşun. Bu konuşmalar hem çevrenizdeki insanları daha iyi anlamanızı sağlar hem de başkalarının beklentilerinin gerçekçiliğini sorgulamak size iç görü sağlar.

Sevgiler,

Ayça

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s