Blog

Üniversitelilere Tavsiyeler – Nasıl Daha Mutlu Olurum?

Üniversite yaşamı zihinsel, sosyal ve duygusal anlamda en çok gelişim gösterilen dönemlerden biri. Özellikle de küçük şehirlerden büyük bir şehre okumaya gelen öğrenciler için bu dönem hem daha öğretici hem de daha zorlayıcı. Bu yüzden de bir şeylerin peşinden koşturup giderken mutlu olmayı unutabiliyoruz. O halde zaman zaman hatırlamak lazım ve bu yazı da tam bunu hatırlatmak için 😉

Büyük resmi görün. Üniversite salt ders görülen bir yer değil aynı zamanda kendinizi geliştirebileceğiniz ve bir şeyler öğrenmeye meraklı bir komunite. Bu yüzden siz de üniversitede yaşamınızı kendinize yaptığınız bir yatırım olarak görmeye bakın. Aslında olayın iyi bir ortalama ve derslerden ibaret olmadığını, yetişkinliği öğrenmeye çalıştığınız bir dönem olarak görün ve her tecrübenin her anın tadını çıkarmaya bakın.

Hayallerinizin peşinden koşun. Yeni bir dil mi öğrenmek istiyorsunuz? Hemen başlayın! Ehliyet mi almanız gerek? Kursa yazılın. Seyahat mi etmek istiyorsunuz? Planlara başlayın. Öğrencilik her ne kadar imkanların kısıtlı olduğu bir dönem de olsa pek çok kurum ve kuruluş hayalleri olan öğrencileri destekliyor. İmkanları araştırın. Gerekirse istekleriniz için part time çalışmaktan çekinmeyin.

Eğlenmeye zaman ayırın. Hem de hiç suçluluk duygusu çekmeden keyfinize bakın. İster dışarı çıkın isterseniz de evde kalın ama hayatın tadını çıkarın. Film izleyin, konsere gidin, arkadaşlarınızla oyun gecesi düzenleyin, resim yapın…

Düzenli olmak konusunda ısrarcı olun. İster küçük bir yurt odasında yaşayın isterseniz de aile evinde olun. Gün içinde yaşadığınız alanı düzenlemek için 10 dakika ayırın ve bu 10 dakikanın sizi uzun vadede nasıl mutlu ettiğini görün.

Eksiklerini tamamlamak için çaba göster ama kendini hırpalama. Hiçbirimiz mükemmel değiliz ve biraz çaba ile daha iyi olabiliriz. Unutma ki “biraz çaba” bazen birkaç yıl bile alabilir. Yani kendini iyi yönde değiştirmek istemen ne kadar doğru ve sağlıklı bir yaklaşımsa bunun zaman alacağını kabul etmek de o kadar gerekli bir yaklaşım.

Üzüldüğün veya zorlandığın şeyleri bir öğrenme aracına dönüştür. Acaba ne kadar bu kadar üzülüyor veya zorlanıyorsun? Değiştirmen gereken bir davranışın mı var? Veya bakış açını mı değiştirmen gerekiyor? Sence bu üzüntüden veya zorluktan öğrenmen gereken ders ne? Ve bu olayı sence 5 sene sonra önemseyecek misin?

Ve en önemlisi kendine; bedenine, ruhuna, zihnine özen göster. Fedakarlık yapmak ile kendini öncelik haline getirmek arasındaki o hassas dengeyi kurmak için pratik yapmak. Ne çok alan ne de çok veren ol. Kısaca dengeli ol.

Çok mutlu olman dileğiyle,

Ayça K.

“Üniversitelilere Tavsiyeler – Nasıl Daha Mutlu Olurum?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s