Blog

Yaşam Kalitesini Artırma Yolları

Yaşam kalitesi hakkındaki yazım oldukça beğenilmişti ve Instagram üzerinden bir sürü güzel mesaj almıştım. Şimdi ise kendi yaşam kalitemi artırmak için yaptıklarımdan ve sizin yapabileceklerinizden bahsetmek istiyorum.

Hayattan beklentilerinizi iyi belirleyin. Tabi ki gençsiniz ve hayatın tadını çıkarmak istiyorsunuz ama hayat oldukça uzun ve eğer 20’lerinizde doğru beklentiler belirlemez ve doğru yatırımlar yapmazsanız, ileriki yaşlarınız biraz hüzünlü ve boş gelecek.

  • Sabah kalkınca kendinize sevgi gösterin. Mesela ben uyanınca kendimi iyi hissetmek için sevdiğim özelliklerimi düşünürüm. Bir önceki hafta üstesinden geldiğim zorluklar için kendimi tebrik ederim. Veya hiç olmadı “Bugün yeni bir gün, bakalım bugün seni neler bekliyor? Hazır mısıııın?” diye sorarım. Sonra da yataktan “Hazırım!” diye çıkarım. Eğer kendi kendimizi motive etmeyeceksek, kim bizi motive edecek?
  • Bol su için ve çoğunlukla sağlıklı beslenin. Bağırsak sağlığı ve ruh hali arasında ciddi anlamda bir ilişki olduğu defalarca kanıtlandı. Eğer son zamanlarda depresif hissediyorsanız, sebebi fazlasıyla tükettiğiniz şeker ve karbonhidratlar olabilir. Eğer genel olarak sağlıklı ve temiz beslenirseniz, bence arada kaçamak yapmanın ve ruhu şımartmanın da bir sakıncası yok 😉
  • 2017’de hayatıma soktuğum ve hala da devam ettirebildiğim en güzel şey egzersiz yapmak. Stresimi azaltan ve keyfimi yerine getiren en önemli şey düzenli egzersiz yapmak olduğu için yaşam kalitesini artırmak isteyen herkese şiddetle tavsiye ederim.
  • Kendinize ve mutluluğunuza öncelik vermek diğer bir tavsiyem. Bazen insanların zihnimizi bulandırmasına izin verebiliyoruz veya aslında bizi mutlu etmeyen şeyleri sırf alışkanlık diye sürdürebiliyoruz. 2019 için size tavsiyem kendi mutluluğunuzu (hazzınızı değil ama mutluluğunuzu) öncelik haline getirmek. 2019 yılında sizi mutsuz eden insanları, alışkanlıkları, nesneleri kendinizden uzaklaştıran. Yerine sizi mutlu edenleri koyun.
  • Zihninizi besleyin. Youtube’dan ilgi alanlarınıza göre kanalları takip edin, merak ettiğiniz konuları araştırın, gündemi takip edin. Bol bol film izleyin, kitap okuyun, sinemaya / tiyatroya / baleye gidin. Ağzınızı açtığınızda konuşacak konunuz olsun.
  • Gönüllü olun veya birilerine iyilik yapın. Ruhunuzu iyi hissetirecek bir sosyal gruba katılın. CV’nize yazamayacağınız halde kendinizle gurur duyacağınız sebebiniz olsun. İyilik yapmaya ve iyi / doğru bir insan olmaya özen gösterin. Dedikodudan ve boş konuşmaktan uzak durun. Çevrenize nazik olun.

Siz taşın altına elinizi koyup kendinizin daha iyi bir versiyonuna ulaşmaya kararlı olduğunuz sürece yaşam kaliteniz artacak ve hayatınız daha pırıl pırıl bir hale gelecek. Yeter ki bir adım atın.

Sevgiler,

Ayça .

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s