Blog

Üniversiteliler İçin Ailevi Sorunlarla Başa Çıkma Yolları

Öncelikle belirtmeliyim ki ben uzman bir psikolog veya terapist değilim ve ciddi anlamda ailevi sorunlar yaşıyorsanız da bu yazı size göre değil. Ancak, eğer üniversite öğrencisiyseniz ve dolayısıyla ergenlikten yetişkinliğe geçmek konusunda çabalıyorsanız ve bu süreçte ailevi sorunlar yaşıyorsanız o zaman okumaya devam.

Instagram üzerinden ailevi meseleler ile ilgili sık sık soru alıyorum. Genellikle fark ettiğim şey bana soru soran kişilerin kafasının fazlasıyla karışık olduğu ve ailelerine belirli ve mantıklı bir kararla gitmek yerine bu kafa karışıklığıyla gittikleri için de doğru anlaşılmadıkları. Bu yüzden size biraz daha aile ilişkilerine nasıl olgunluk katabileceğinizi ve ailenizin desteğini nasıl doğru bir şekilde arkanıza alabileceğinizi anlatmak istiyorum.

StockSnap_N1SXSN6HUQ.jpg

Öncelikle şunu kabul edin. Kim olurlarsa olsunlar ve nasıl davranırlarsa davransınlar aile bireyleriniz çok yüksek ihtimalle sizi çok seviyorlar ve sizi desteklemek için ellerinden geleni yapmaya hazırlar. Size zaman zaman ilgisiz, cahil veya anlayışsız gelseler de aslında tek istedikleri sizi mutlu ve başarılı olarak görebilmek.

Bunu kabul ettikten sonra da sorununuzun kaynağını tespit etmenizi tavsiye ederim. Bunun için de kendinize şu soruları sorabilirsiniz:

  • Sizce neden ailenizle sorun yaşıyorsunuz?
  • Neden sizi anlamadıklarını veya yeterince destek olamadıklarını düşünüyorsunuz?
  • Nasıl davransalar daha çok sevildiğinizi hissederdiniz?
  • Aranızdaki anlaşmazlık genelde hangi konular hakkında oluyor?
  • Ailenizin haklı olabileceği noktalar neler?
  • Sizin haklı olabileceğiniz noktalar neler?

desk-girl-hair-6384

Bu ve benzeri sorular ile problemi anladıktan sonra sıra geldi isteklerimizi analiz etmeye. Aileniz tarafından ciddiye alınabilmek için öncelikle ne istediğinizi bilmeniz ve mantıklı bir plan ile ilerlemeniz gerekiyor. Kalkıp ben okulu bırakıp yeniden sınava hazırlanacağım derseniz, büyük ihtimalle negatif bir tepki alırsınız çünkü aileniz bir anlık hevesle bugüne kadar gösterdiğiniz emeği çöpe atacağınızdan korkar. Bunun yerine mantıklı bir plan yapmaya ve planınızın her adımından emin olduktan sonra ailenizden nasıl bir destek beklediğinize karar verip öyle konuşmalısınız.

Diyelim ki bölümünüzden memnun değilsiniz ve yeniden sınava hazırlanmak istiyorsunuz. O zaman bunun anlık bir heves olmadığını kanıtlamak için esaslı bir plana ihtiyacınız var. Nasıl mı?

  • Bölüm derslerinize çalışmaya devam edip iyi bir ortalama tutturun ki aileniz çalışma disiplininiz konusunda size güven duysun.
  • Bölüm değiştirmenin ve yeni bölümün size katabileceği avantajların bir listesini çıkarın.
  • Okula devam ederken yeniden sınava nasıl çalışabileceğinizi iyi planlayın. Mesela dersaneye mi gideceksiniz yoksa kendi kendinize mi çalışacaksınız? Okulu bu süreçte donduracak mısınız? Başarısız olma ihtimaliniz karşısındaki planınız ne olacak. Sonsuza kadar üniversite sınavına çalışacak mısınız? Bölüm değiştirmek yerine bölümü tamamlayıp yüksek lisans yapma gibi 3. opsiyonları da değerlendirdiniz mi?

Bütün ihtimalleri düşünüp A ve B planlarınızı hazırladıktan sonra ailenizden beklentinizi iyi belirleyin. Size maddi anlamda destek olmalarını mı bekliyorsunuz? Yoksa sadece sizi motive etmeleri ve manevi destekte bulunmalarını mı bekliyorsunuz? Belki de ihtiyacınız olan akşamları evde ders çalışabilmeniz için sessiz bir ortam sağlanmasıdır. Bunları makul bir düzeyde belirledikten sonra aile bireylerinize onlarla önemli bir konuda konuşmak istediğinizi çünkü yardımlarına ihtiyacınız olduğunu söyleyin.

Konuşma esnasında isteğiniz sizi sonuna kadar bölmeden dinlemeleriyse bunu en yumuşak sesinizde belirtin. Konuşmayı kararlılıkla ve bütün gerekçelerinizi açıkça anlatarak sürdürün. Konuşma sonunda da endişelerini dinleyin ve güzelce cevaplayın. Sizin kararlı ve mantıklı bir planınız olduğu ve ailenizin endişelerini giderebilecek sabrınız olduğu sürece başarı şansınız çok yüksek. Eğer siz ne istediğiniz bilmez ve hayalci bir şekilde fikirlerinizi anlatır ve size karşı çıktıklarında da sinir krizi geçirirseniz muhtemelen bir yere varamazsınız. Bu yüzden aileniz tarafından ciddiye alınmak ve yaşadığınız sorunları çözmek istiyorsanız artık bir yetişkin gibi davranmanız gerekiyor. Sonrası ise biraz daha kolay 😉

Sevgiler,

Ayça K.

“Üniversiteliler İçin Ailevi Sorunlarla Başa Çıkma Yolları” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s