Blog

Kararların Arkasında Durma Rehberi

Sürekli bazı kararlar alıp yolun yarısından dönüyor musunuz?

Bir işe / derse / hobiye heveslenip çok geçmeden hevesinizi kaybediyor musunuz?

Bir konuda ilk adım attığınızda son adımı adımı pek göremiyor musunuz?

Eğer bu soruların çoğuna yanıtınız evet ise o zaman siz maymun iştahlı birisiniz. Yani sizin için başladığınız bir işi uzun süreli götürmek mümkün değil. O zaman hadi bakalım bunun önüne nasıl geçilir ve kararların arkasında nasıl daha sağlam durulur?

body-of-water-3191265_1920

  • Bir karar aldığınızda bunu hangi motivasyonla aldığınızı sorgulayın. Aldığınız kararları daha çok bir anlık hevesle veya başkalarından gördüğünüz için mi alıyorsunuz yoksa sizi hayalinizdeki büyük resme götüren bir adım olduğu için mi alıyorsunuz? Genelde insanların kararlarının arkasında duramamalarının en büyük sebebi iradesizlikleri değil de yanlış motivasyonla karar almaları. Büyük resme odaklanın arkadaşlar!  5 yıl sonrasını hayal edin, 1 yıl sonrasını hayal edin, 1 ay sonrasını hayal edin. Anı yaşamak elbet güzel ama anı yaşamaya kapılıp geleceği de ziyan etmeye gerek yok.
  • Kararınızı doğru bir motivasyonla aldıysanız, o zaman her şeyin başı plan yapmak. Kararınızı hayatınızın akışına sağlıklı bir şekilde entegre edebilir ve yapmak istediğiniz şeyi hayatınızın bir rutini yapmayı başarabilirseniz bu iş oldu! Spor yapmaya mı karar verdin? Planla, ajandana spor günlerini not al, sporu hayatının rutini haline getir. Zihin rutinleri sever, onlardan kolay kolay vazgeçemez.

casual-colorful-cute-667208

  • Olumsuz düşünceleri bir kenara bırakıp olumlu düşüncelere odaklanın. Beyin bir olayın gerçek mi yoksa hayal mi olduğunu ayırt etmekte çok başarılı değildir. Bu yüzden bir şeye başladığınızda hemen güzel şeyler hayal edin. Diyelim ki işlenmiş gıdaları azaltmaya karar verdiniz. Her akşam yatmadan önce bedeninize yapacağınız iyiliği hayal edin. İşlenmiş gıda tüketmeden geçirdiğiniz 1. ay kutlamasını hayal edin. Enerjinizin arttığını hayal edin. 1 yılın sonunda kendinizle gurur duyduğunuzu hayal edin. Hayallerin sınırı yok! Tabi ki arada işlenmiş gıda tükettiğiniz de olacak tabi ki arada olumsuzluk omuzlarınıza çökecek. İşte o noktada ufak aksiliklerin bizi büyük kararımızdan döndürmesine izin vermememiz gerekiyor.

allef-vinicius-152932-unsplash

  • Sizi motive eden insanları bulun ve çevrenizi onlarla doldurun. Bu noktada çevrenizdeki insanları iyi gözlemlemeniz gerekiyor. Verdiğiniz kararlar karşısında sizi destekliyorlar ve cesaretlendiriyorlar mı? Yoksa sizi demotive edip moralinizi mi bozuyorlar? Eğer çevrenizde ikinci gruba dahil insan daha çoksa o zaman bu insanlarla kararlarınızı paylaşmayın. Siz gidin kararlarınızı pozitif ve yüreklendirici insanlarla paylaşın. Çevrenizde böyle insanlar yoksa yeni arkadaşlar edinin. Veya şimdiki arkadaş grubunuzla çirkin tavırları hakkında esaslı bir konuşma yapın. Hayat sizin, karar sizin! Sırf arkadaşınız oldu diye bir insana sizi mutsuz etme hakkını sakın vermeyin.
  • Son olarak da geriye bakmayın! Önünüzde pırıl pırıl bir hayat var. Gelecekteki güzel günlere odaklanın ve her kararınızdan döndüğünüzde durmadan baştan başlayın. Sonuçta bizi başarıya götüren doğru veya yanlış verdiğimiz kararlar değil, azmimiz.

Sevgiler,

Ayça K.

“Kararların Arkasında Durma Rehberi” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s