Blog

Başarılı Üniversite Öğrencilerinin 8 Alışkanlığı

Uzun zamandır öğretmenlik yaptığım için birçok öğrenciyi gözlemleme imkanım oldu ve rahatlıkla söyleyebilirim ki fark yaratan öğrencilerimin hepsinde belli başlı alışkanlıklar vardı.

Peki hangi alışkanlıklar bir öğrencinin başarısını garantiliyor?

matt-botsford-566660-unsplash

  • Ders çalışma zamanlarını önceden planlamak

Düzenli ve etkili ders çalışmanın en önemli koşulu ders çalışmayı kabullenmek ve haftalık/aylık planı ders çalışma zamanlarına göre ayarlamak. Böylelikle zihnimiz hem ders çalışmayı normalleştirecek hem de düzenli olarak ders çalışmak başarı grafiğini düzenli bir biçimde artıracak.

  • Hedeflerini dersin başına oturmadan önce belirlemek

Ders çalışma saatlerini belirlemek tamam da peki o masanın başına geçince neyi hedefliyoruz? İşte bunu düşünmek öğrencilik konusunda ciddi anlamda fark yaratıyor. Tavsiyem mutlaka 25 veya 50 dakikalık periyotlarla çalışmanız ve bu sürede tamamlamak istediğiniz okumayı/çalışmayı/ödevi önceden belirlemeniz ve bol pratikle gerçekçi hedefler belirlemeyi öğrenmeniz. Unutmayın bu işin tek sırrı bol bol pratik yapmak!

alexis-brown-82988-unsplash

  • Çalışma grubu oluşturmak

Üniversitede başarının ip uçlarından biri de motivasyonu yüksek tutacak ve derslerde anlamadığımız yerler konusunda bize destek olacak bir çalışma grubu oluşturmak. Eminim bölümden iyi anlaştığınız birkaç arkadaşınıza bu konuyu açtığınızda birlikte çalışma fikrini sevecekler. Eğer iyi bir çalışma grubu oluşturabilir ve düzenli olarak buluşmalar yapabilirseniz başarı grafiğinizin hızlı bir şekilde artacağını göreceksiniz.

  • Çalışma alanını düzenli tutmak

Ders çalışmak zaten zor ve sıkıcı! Bir de çalışma alanınız dağınıksa masanın başına oturmanız pek mümkün değil. Bu yüzden ne yaparsanız yapın o çalışma alanını düzenli ve cazip tutun. Masanın başına oturduğunuz zaman içiniz açılsın! Gerekirse masanıza taze çiçek koyun gerekirse rengarenk not kağıtları alın ama o masayı çekici bir yer yapın.

image

  • Yardım istemek

Her şeyin altından tek başınıza kalkmak zorunda değilsiniz. Eğer ailenizin yanındaysanız ihtiyaçlarınız konusunda ailenizden yardım isteyebilirsiniz ama esas önemli olan akademik konularda yardım istemeyi öğrenmeniz. Daha detaylı bilgi için bknz: Kampüste İletişim 101

  • Sorumluluklarına sahip çıkmak

Bazı sorumluluklar ertelenenilir ama yok sayılamaz. Bu yüzden artık bir yetişkin olduğunuzu kabul eder ve ders çalışmak da dahil olmak üzere hayatınızın yönetimi elinize alırsanız hem derslerinizde hem de hayatta daha başarılı olursunuz. Kafanız karışıksa kendinize şunu sorun: Ben 5 yıl sonraki beni mutlu etmek şimdiden hangi sorumlulukları almalıyım ki hayal kırıklığına uğramayayım?

zachary-staines-181102-unsplash

  • Okul dışında bir şeyler yapmak

Hayatınızın büyük bir kısmının okul olduğu doğru ama hayatın başka yönleri de var! İlişkiler, aile, arkadaşlar, çalışma hayatı, kişisel gelişim ve hobiler olmadan olmaz. Bu yüzden benim tavsiyem bütün mutluluğunuzu ve başarınızı okul hayatınıza bağlamayın. Hayatta sizi okul dışında sizi mutlu ve tatmin eden ilgi alanlarınız da olsun. En azından düzenli olarak vakit geçirebileceğiniz bir kulübe üye olun ki okul hayatınızdaki olası bir fırtınada yerle yeksan olmayın.

  • Etrafına karşı ilgili olmak

Kampüs hayatında nazik, sosyal ve dikkatli olan kazanıyor arkadaşlar. İlanlara göz atın, etkinlikleri takip edin, insanları tanıyın ve onlarla sohbet edin. Kampüsteki haberleri takip edin. Ders çıkışlarında hocanıza ofisine kadar eşlik edin. Bu ilgi size burs haberlerinden tutun da okulun popüler dersinden başarılı olmanın yollarına kadar birçok önemli bilgiyi getirebilir. Bilmem anlatabildim mi? 😉

Hepinize kucak dolusu sevgiler,

Ayça K.

“Başarılı Üniversite Öğrencilerinin 8 Alışkanlığı” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s