Blog

Öğrenci Kulüpleri Ne İşe Yarar?

Okulun o ilk gün heyecanı ne kadar tatlı, değil mi? Yan yana kulüp masaları, arka arkaya etkinlikler hepimizi mutlu eden şeyler. Peki ama dersler gittikçe ağırlaşırken ve zaten oradan oraya koşturuyorken, öğrenci kulüplerine vakit ayırmak ne kadar mantıklı? Hangi kulübe üye olmalıyım? Katıldığım etkinlikleri CV’me yazabilir miyim? Bu öğrenci kulüpleri iyi hoş da aslında ne işe yarar? Eğer kafanda bu sorular var ise şu an çok doğru bir yazının başındasın!

Durma okumaya devam 🙂

alexis-brown-85793-unsplash

Yeni Fikirlere Açık Ol

Öğrenci kulüpleri ilgi alanlarını keşfetmen ve yeni deneyimler kazanman için imkan sağlar. Beni bir süredir beni takip ediyorsanız hayatta ilgi alanlarınızı keşfetmenizin ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur. İlgi alanları yaşam standardınızı ve kalitenizi belirler. Bu yüzden üniversiteden mezun olmadan mümkün olduğu kadar yeni fikirlere açık olmak sizi mutlu eden şeyleri keşfetmek için mutlaka üniversite kulüplerine zaman ayırın.

priscilla-du-preez-234138-unsplash

Arkadaşlıklar Edin

Üniversitede arkadaşlığı sadece aynı sırada oturmaya bağlamamanızı tavsiye ederim. Tabi ki bölümden arkadaşlarınız da olacak ama doğru arkadaşlık erişilebilirlik üzerine değil ortak ilgi alanları üzerine kurulur. Bu yüzden üniversite kulüplerinde birlikte sevdiğiniz şeyleri yapabileceğiniz arkadaşlıklar edinebilirsiniz. Bence bu fırsatı iyi değerlendirin 😉

alexis-brown-82988-unsplash

Her Şeye Atlamayın

Kulüpler zamanınızı ve paranızı kontrollü harcamanızı gerektirir. Bu yüzden sakın ama sakın bir anlık hevesle her şeye atlamayın. İlginizi çeken kulüpleri belirleyin. Bir-iki etkinliklerine/toplantılarına gidin ve size bir şeyler katacağını düşündüğünüz ve hoşunuza giden maksimum 2 kulübe düzenli olarak vakit ayırın. Etkinlikleri takviminize dahil edin. Bu şekilde zamanınızı ve paranızı nasıl yöneteceğinizi daha iyi öğrenebilirsiniz.

image

İnsanlara Önem Verin

Kulüpler sayesinde bir sürü önemli insanla tanışacaksınız. Sabırlı olun ve hırs yapmayın. Zamanı gelince zaten hayatınıza dokunacak insanlar karşınıza çıkacak. Sizin yapmanız gereken kim olursa olsun karşınıza çıkan insanlara önem vermeniz ve kendinizi pozitif bir imaj bırakacak şekilde tanıtmanız. Kim bilir? Belki de bir gün bir bağlantınız size ilk işinizi sağlayacak.

rawpixel-600782-unsplash

Sadece Özgeçmişinize Odaklanmayın

Tabi ki öğrenci kulüplerinde geçirdiğiniz zaman size ilk iş tecrübelerinizde CV’nize yazabileceğiniz beceriler olarak dönecek ama benim tavsiyem kulüplerde görev aldığınız etkinlikleri sadece CV’nize yazmak için yapmayın. Severek yapın. Sorumluluk almak için yapın. Kendinizi geliştirmek ve yeni bir şeyler öğrenmek için yapın. Aksi takdirde yaptığınız şey sadece CV’nizde güzel durur ama iş mülakatında bir anlam teşkil etmez. İşverenler tutkulu ve sorumluluk sahibi gençler arıyorlar. Öğrenci kulüpleri ise onlara tutkulu ve sorumluluk sahibi olduğunuzu kanıtlamanızın keyifli bir yolu.

Üniversite bitmeden hayatı dolu dolu yaşamanız dileğiyle,

Ayça

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s