Blog

Üniversite Öğrencileri için Stresle Başa Çıkmanın 6 Yolu

Uyku düzeninde bozulma var mı?

Kendini karamsar ve huzursuz hissediyor musun?

Nefes almakta zorluk çekiyor musun?

Zaman zaman ellerin terliyor mu?

Durduk yere panikliyor musun?

Eğer bu soruların bir çoğuna yanıtın evet ise stres seviyen hayat kaliteni etkileyecek bir boyuta ulaşmış olabilir. O zaman üniversite öğrencileri için stresle başa çıkmanın 6 yolu!

mohammed-hassan-562212-unsplash

  • Dersler yoğunlaşmadan ve işler çığrından çıkmadan düzenli bir çalışma takvimi oluşturup o takvime uymak dönem içindeki stresi azaltmak için öncelikli stratejilerden. Ders çalışmayı ne kadar ertelerseniz stresiniz o kadar artar. Bu yüzden düzeni en baştan oturtmakta fayda var.

david-mao-7091-unsplash

  • Düzenli uyumanın stres ve okul başarısı üzerindeki faydasını zaten biliyorsunuzdur. Eğer uyku konusunda sıkıntılarınız varsa gün içinde daha gergin olmanız ve odaklanma problemi yaşamanız doğal. Bu konudaki tavsiyem uyku düzeninizin bozulduğunu hissettiğiniz anda kendinize dinlenmek ve doya doya uyumak adına bir gün planlamanız. Ben mesela ne zaman günlük stresle baş edemediğimi hissetsem hemen ilk müsait günü yatağın içinde kitap okuyup müzik dinleyerek keyif yapabileceğim bir şekilde planlarım. İsterseniz dizi/film falan da izleyebilirsiniz ama benim tavsiyem ekrandan uzak bir gün geçirmeniz çünkü teknolojik cihazların ekran ışığı uyku hormonlarını baskılar ve çok fazla ekrana bakarak geçirdiğiniz bir gün de bu anlamda başarısızlıkla sonuçlanabilir. Daha fazlası için Uykuya dalmayı kolaylaştıran ipuçları ve Uyku Kalitesi Hakkında Her Şey yazılarına göz atabilirsiniz.

erda-estremera-581452-unsplash

  • Doğayla ve hayvanlarla vakit geçirmek stresle başa çıkmak için bir başka etkili yöntem. Ben mesela ne zaman stresli hissetsem hemen bir kedi bulurum 🙂 Eğer hayvanlarla bir arada olma şansınız varsa bunu mutlaka değerlendirin. Eğer hayvanlarla mesafeliyseniz de size tavsiyem toprakla temas edebileceğiniz veya en azından temiz hava alabileceğiniz bir ortam bulmanız. Hava soğuk bile olsa 15 dakikalık açık hava gün içindeki stresinizi anında azaltacaktır.

food-3211034_1920

  • Eğer stresli hissediyorsanız bir süredir kendinizi ihmal ediyorsunuz demektir. Hayattaki önceliğinizin her zaman kendiniz olduğunu bilin ve stresli bir dönemde olduğunuzu fark ettiğinizde biraz kendinize yoğunlaşın. Sevdiğiniz ve sağlıklı yemekleri tüketin, vücudunuzda B vitamini eksikliği var mı diye bir sağlık ocağında test yaptırın. Düzenli olarak yürüyüşe çıkın. Bir komedi filmi izleyin. Aklınızı ve vücudunuzu strese sebep olabilecek faktörlerden korumaya alın.

alexis-brown-85793-unsplash

  • Etrafınızda sizi strese sokan birileri olup olmadığına dikkat edin. Bazen yakın arkadaşımız dediğimiz kişiler bizi gereksiz yere negatifliğe boğup strese sokuyor olabilir. Eğer böyle bir şeyin olduğunu fark ederseniz, öncelikle arkadaşınızla konuşabilir veya bir süreliğine arkadaşınızdan uzak kalmayı tercih edebilirsiniz.

jonathan-daniels-659953-unsplash

  • Geleceğe ve hedeflerinize odaklanın. Bazen önümüzdeki küçük hedefler bize öyle anlamsız gelir ki neden bu kadar çabaladığımızı düşünmekten ve karamsarlıktan kendimizi alamayın. Eğer böyle anlar sizi aşağıya çekiyor ve strese sokuyorsa gözlerinizi kapatıp aslında idealinizdeki gelecek için çalıştığınıza odaklanın. O dersi de o ödevi de o stajı da mezun olduktan sonra inşa edeceğiniz hayatınızın ilk adımı olarak yapıyorsunuz. Toplumda saygın bir yer edinmek, hayallerinizi gerçekleştirmek ve ideal dünyanızdaki hayata kavuşmak için değmez mi? Bence değer! Merak etmeyin her şey çok güzel olacak 😉

Sevgiler,

Ayça K.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s