Blog

Problemli Hocalarla Başa Çıkma Yolları

Bunu duyduğunuza inanamayacaksınız ama eğitim hayatım boyunca hep problem yaşadım. Daha ilkokula adım attığım gün hocanın beni en arka sıraya koymasını kabullenmeyip sınıfı terk etmiştim. Kim derdi ki o inatçı küçük kız bu kadar çok okuyacak?

Bu bir yerleri terk etme, hoşuma gitmeyen şeylerden uzaklaşma ve burnumun dikine gitme huyum hiç değişmedi. Mesela lisede sözlüleri nasıl kafadan verirler bilirsiniz. Ben kimya hocamın bana haksız bir sözlü notu verip ortalamamı keyfi olarak düşürdüğünü düşündüğüm için liseden mezuniyete 10 ay kala sayısaldan dile geçtim. Tabi ki bu kararımda sayısal mesleklerden hiçbirinin beni mutlu etmeyeceğini fark etmemin de etkisi vardı ama esas tetikleyici haksızlığa uğradığımı düşündüğüm bir alanda devam etmek istememdi. Bir kere keyfi not verip haksızlık yapan hoca son yılda da yapardı ve o zaman buna tahammül edemezdim. Şimdi diyorum ki iyi ki yapmışım!

jonathan-daniels-659953-unsplash

Üniversitede durum farklı olur sandım ama ne yazık ki egosu büyük eğitmenler her yerde. Kendini çok yüce bir varlık gören hocalarımın bana ve arkadaşlarıma adeta eziyet  etmeyi kendilerine hak bildiklerine şahit oldum. Daha benim yapabildiğim soruyu yapamayan asistanların 5 dakika sınıfa geç girdim diye 3 blok beni yok yazmasına şahit oldum. Resmi belgeye attığı imzayı reddeden hocaya şahit oldum. Egosunu şişiren ve ders çıkışı kendisiyle içmeye giden öğrencilere bedavadan not dağıtırken bize eziyet edenine şahit oldum. Oldum da oldum! Daha bunlar ne ki belki ileride daha kötülerini de anlatırım ama bugün size bu insanlarla nasıl en az zararla başa çıkarsınız anlatmak istiyorum.

  • Derse iyi çalışın. O kadar iyi çalışın ki açık vermeyin çünkü bu hocalar önce sizin boş olup olmadığınıza bakar. Eğer derse iyi çalışıyorsanız, hocanızın gerçekten bir özgüven problemi varsa bile size karşı temkinli davranır. Çünkü özellikle üniversitede itiraz haklarınız ciddiye alınır ve ödevinize/sınavınıza haksız yere düşük puan verilmişse itiraz edebilirsiniz.
  • Saygılı olun. Hocanız saygı sınırını aşsa bile saygılı ve sakin tonunuzu koruyun. Eğer çok gerekli olduğunu hissederseniz hocanıza saygı sınırını aştığını ve bu şartlar altında devam edemeyeceğinizi soğukkanlılıkla belirtip ortamdan uzaklaşabilirsiniz. Böyle bir durumda sinirlenmemeye çalışın. Sakın bağırıp çağırmayın veya göz yaşlarına boğulmayın. Önemli olan kriz anını minimum hasarla atlatmak.

alexis-brown-85793-unsplash

  • Problemle tek başınıza ilgilenemiyorsanız veya hocanızla yalnız kalmakla ilgili tereddütleriniz varsa yanınıza güvendiğiniz bir arkadaşınızı almanızı tavsiye ederim. Bu kişi ciddi bir kriz anında şahidiniz olabilir. Yalnız aynı şey hocanız için de geçerli. Bu yüzden sonradan zarar görmemek adına saygılı tutumunu korumak zorunda olan sizlersiniz. Çok çileden çıkarsanız şöyle düşünün. Hoca en fazla 10 yıllık arkadaşından göstermelik bir uyarı alır ama siz okuldan atılabilirsiniz. Bu yüzden kriz ortamı sezinlediğinizde mutlaka oradan uzaklaşın.
  • Hocanızın problemli davranışlarını iyi gözlemleyin. Sonuçta onlar da insan ve o gün canları çok sıkılmış olabilir. Sağlık problemleri olabilir. Ailevi sorunları olabilir. İzinli oldukları halde sizi mağdur etmemek adına derse gelmiş olabilirler. Bu noktada şımarıklık yapıp gereksiz yere hocaları da çileden çıkarmaya gerek yok. Yine de bazı insanlar kabul etmeliyim ki haddinden fazla egolu ve öğrenciye eziyet ederek tatmin olmaya çalışıyorlar. Eğer sistematik bir problem gözlemliyorsanız veya sağdan soldan duyuyorsanız bunu ciddiye alın. Mümkünse o dersi almamaya veya başka hocadan almaya özen gösterin. 3-5 yılda hocalar izne çıkarlar. Mesela 2. sınıfta almanız gereken dersi 3. sınıfta veya yaz okulunda alarak problemleriyle ün salmış hocanın gazabından korunabilirsiniz. Ben mesela bölümün en kaprisli hocasından tam 4 yıl kaçmıştım. 1 dönemi de öyle veya böyle geçirdik.

matt-botsford-566660-unsplash

  • Her işi yordamına ve prosedürüne göre yapın. Bölümde ve okulda ilk zamanlardan başlayarak olumlu bir tutum sergileyin. Öyle ki biri hakkınızda kötü bir şey söylese kimse inanmasın. Öyle nazik olun. Nezaket pek çok kapıyı açar. Okumadıysanız da mutlaka Kampüste İletişim 101 yazımı okuyun. Yalnız nezaketi ve güler yüzlülüğü yalakalık ve kişiliğinizden ödün vermeyle karıştırmayın. Nazik insanın sınırları vardır ama sempatiktir. Gülümser. İletişime açıktır. Yalnız bunları yaparken kendinden ödün vermez. Gerektiğinde mesafe koymasını bilir. Kendine saygısızlık yapıldığı zaman bunu kabul etmez. Bu yüzden kampüste nazik olun ama saygısızlığı da asla kabul etmeyin.
  • Diyelim ki her şeye rağmen kriz yaşadınız. Mesela benim başıma çok sık geldi. Bu durumda iletişime açık olun. Öncelikle danışmanınızdan bir randevu alın ve durumu açıkça anlatın. Sizin olgun tutumunuz büyük ihtimalle danışmanınızı etkileyecektir. Benim tahminim bu noktada danışmanınızın size çaktırmadan yapacağı ufak bir müdahalenin işi çözeceği.

rawpixel-423656-unsplash

  • Diyelim ki danışmanla olmadı ve hala siz haklısınız. O zaman bölüm başkanı veya gerekirse enstitü başkanıyla konuşabilirsiniz. Hatta çekinmeden yapın bunu! Yalnız bu noktada direkt olarak üzgün ve şaşkın olduğunuzu belirtirken dolaylı yoldan bu işi gerekirse rektörlük gibi daha üst mercilere taşıyabileceğiniz imasında bulunun. Bunu direkt yapmanız tehditkar olur ve geri teper ama emeğinizi de 1-2 hocanın keyfine harcattırmayın lütfen. Doktora tez aşamasında emeği haksız yere harcanan öğrenciler görmüş biri olarak yazıyorum bunu. Bu gerçekten son nokta ve hayatınızla oynayanlara karşı yapmanız gereken bir şey. Yoksa keyfi olarak “hoca bana taktı yaaa!” şımarıklığınızda sizi zararlı çıkarır. Umarım da asla bu maddeye ihtiyacınız olmaz!
  • Son olarak da eğer derdiniz bir üniversite diplomasıysa o diploma nasılsa alınır. Tek ders sınavıyla alınır. Bütünlemeyle alınır. Dersin 3. defa tekrarıyla alınır. Alınır da alınır. Ancak, yüksek eğitim çarklarında sürekli bir sorun yaşıyorsanız kendinize bir kere dürüstçe sormanız gereken bir soru var: Acaba sorun bende mi? Belki de doğru yerde değilsiniz. Belki de kaderiniz bambaşka. Belki de bir an önce diplomayı alıp okuldan uzaklaşmanız gerek. Kim bilir?

Sevgiler,

Ayça

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s