Blog

Bir Üniversite Öğrencisinin Olmazsa Olmazları

Annem hep şöyle der: “En zengin üniversite öğrencisinin bile mutlaka bir ihtiyacı vardır.” Düşünüyorum da gerçekten üniversite dönemi ihtiyaçların sonsuza uzandığı ama imkanların kısıtlı olduğu bir dönem. Para, zaman, enerji, motivasyon hep aşağı yönlü trendlerde ama beklenti hep çok yüksek. Bu yüzden üniversitelilerin paraları da zamanları da eşyaları da çok kıymetli. Peki ya hayatı biraz olsun kolaylaştıracak olmazsa olmazlar?

İşte gerektiğinde azıcık paraya kıyıp yatırım yapmalık şeylerden oluşan liste burada:

mohammed-hassan-562212-unsplash.jpg

  • Kaliteli bir çanta: 4-5 yılı çıkarabilecek iyi bir çantayı (benim tercihim sırt çantası) 20-30-50 liraya alınıp yırtıldığı için kenara atılacak çantalara tercih ederim. Eğer staja da kullanayım hatta ilk iş deneyimimde de yanımda olsun diyorsanız indirimden deri türevli veya deri görünümlü sağlam bir çanta kovalamanızı tavsiye ederim çünkü bu ciddi bir yatırım. (Yazar burada kendi sırt çantasına antibakteriyel jel döküp de çantasının boyasını zedelediği için iç çekiyor)

sticker-mule-197268-unsplash

  • Ajanda/planlayıcı ve kaliteli bir kalem: Artık elimizde teknolojik cihazlarımız olsa da elle alınan notların beynimiz üzerindeki etkisi teknolojik cihazlardan çok daha yüksek. Bu yüzden yanınızda programınız veya yanınızdan ayırmayacağınız bir not defteriniz bulunsun. Buna bütçe ayırmak istemiyorsanız veya ağırlığını taşımak istemiyorsanız Microsoft Excel üzerinden aylık planlayıcı hazırlayıp çıktısını alabilirsiniz. Ben öğrenciyken böyle yapardım 🙂 Bu arada kalem konusunda da söyleyeceğim şudur; 1 tane alın ama iyi bir kalem edinin. Dönemlik yatırım gibi düşünürseniz verdiğiniz para fazla üzmem. Yalnız çok ortada bırakmayın derim. Piyasada ödünç alıp vermeyen adam çok 🙂

element5-digital-499987-unsplash.jpg

  • Sıcak ve/ya soğuk termos + french press: İtiraf etmek gerekirse bunun önemini ben üniversitede bilmiyordum. Şu anda bir su termosu bir de sıcak kahve taşıyabileceğim termosum ile çok mutluyum. Su şişesi yemekhaneden bile doldurulabilir bu yüzden dışarıdan şişe alma masrafını direkt düş. Sıcak termos ise çok temel bir ihtiyaç mı, belki bazılarına göre değil ama kantinden kalitesiz kahveye en az 3-5 lira vermektense artık sabah 10 dakika erken kalkıp kendi kahvemi yapmayı tercih ediyorum. Bir de termosun şöyle bir avantajı var. Çoğu yerde sıcak su ücretsiz ve termosa dışarıdan sıcak su isteyip sallama bitki çayı yapmak da mümkün. French press ise kendi kahveni demlemenin en ekonomik yönü. Kahve makinesine para verecek bütçesi olmayan ama sabahladığı günlerde toz kahve içmek istemeyenler için iyi bir alternatif. İnternetten araştırınca iyi bir fiyata da bulmak mümkün.

erik-witsoe-630944-unsplash.jpg

  • Ters dönmeyecek kadar iyi bir şemsiye: Özellikle İstanbul adına konuşuyorum, hava durumu son yıllarda çıldırdı arkadaşlar. Bu yüzden az ıslanmak ve hasta olmak için iyi bir şemsiyeyi siz çantanıza atıverin. O yağmur yağınca ortaya çıkan 5-10 liralık şemsiyelerin 5 dakikadan fazla dayanmayacağını hepimiz biliyoruz, değil mi?

matthew-kwong-407890-unsplash.jpg

  • Şarj aleti ve/ya powerbank + kol saati: Yine 4-5 yıllık bir yatırım için iyi bir powerbank tavsiye ederim. Artık her şey telefonumuzda ama şarj ciddi sorun. Bu yüzden o marketlerde satılan ucuz powerbankler yerine biraz daha pahalı ama kaliteli bir şeye uzun vadede yatırım yapabilirsiniz. Bunun dışında bazı sınavlarda telefona asla baktırmazlar bu yüzden mutlaka bir kol saatine sahip olmanızı tavsiye ederim.

jean-678055-unsplash.jpg

  • Kulaklık: Bunun neden gerekli olduğunu anlatmamı beklemiyorsunuz herhalde! Yurtta arkadaşlar gürültü yaptığında, kütüphanede, yolda podcast dinlerken kısaca her zaman ihtiyacınız olacak bir şey. Orta-üst kaliteli bir şey alıp gözünüz gibi bakarsanız rahat 2-3 seneyi çıkarır.

allen-taylor-491434-unsplash.jpg

  • Kartlık ve bozuk para çantası: Üniversite belki de ciddi anlamda cüzdan kullanmaya başlayacağınız ilk dönem olacak. Öğrenci kartı, banka kartı, ulaşım kartı ve diğer kartlar… Yanında taşımasan olmaz, taşıyınca bir sürü yer işgal eder. Bu yüzden en iyisi ya iyi ve kullanışlı bir cüzdana yatırım yapmak ya da bir kartlık edinmek ve bozuk paraları da ayrı bir çantada taşımak.

mel-poole-842100-unsplash.jpg

  • Bez torba: Benim en sevdiğim şeylerden biri bez torbalar çünkü içinde yemek taşırsın, kitap taşırsın, yağmurluk taşırsın, taşırsın da taşırsın. Üstelik ucuzlar ve evde anneye diktirmek de mümkün. Bu yüzden siz bir tane sırt çantanıza atın. Ekstra bir şey taşımak gerekince hop çıkarıp kullanırsınız.

erda-estremera-581452-unsplash.jpg

  • Önemli belgeler dosyası/önemli eşyalar kutusu: Okul hayatınız boyunca ister evde kalın ister yurtta çok fazla belge veya eşya saklamanız gerekecek. Eğer ipin ucunu kaçırırsanız sonradan toplaması zor oluyor. Bu yüzden en başından önemli belgelerinizi saklayacağınız bir dosya ve önemli eşyalarınızı koyacağınız bir kutunuz olsun. Sonra başvurular sırasında aradığınızda neredeydi bu belge diye çıldırmazsınız.

in-bossmode-646010-unsplash.jpg

  • Diğer: Bunların dışında ağrı kesici, vitamin, naneli sakız/şeker, dudak nemlendiricisi, küçük bir şişede kolonya veya parfüm, lastik toka gibi şeyler de benim yanımdan ayırmadığım ve yanınızda taşıdığınız zaman mutlaka iyi ki taşımışım diyeceğiniz şeyler.

Önemli Not: Okula adım atar atmaz bankalar size bir kredi kartına ihtiyacınız olduğunu anlatmaya başlayacaklar. Sakın ama sakın kendi paranızı kazanmaya ve bütçenizi kontrol altına aldığınızdan emin olana kadar bir kredi kartı edinmeyin.

Harika bir dönem dileğiyle,

Sevgiler,

Ayça

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s