Blog

Düzeni En Baştan Oturtmanın Yolları

Bana en çok gelen soru, mesaj ve mail hayatımı nasıl bir düzene oturttuğum konusunda. Öncelikle ufak bir itiraf: dışarıdan ne kadar çok düzenli görünsem de aslında kusursuz düzen fikrinden çok hoşlanmam. Buna rağmen hayatım çoğu zaman o kadar yoğun ki bir düzen tutturmadığım zaman oturup “Hiçbir şeye yetişemiyorum!!!”  nidaları eşliğinde ağladığım için düzenli olmaya mecburum.

Sürekli düzeni yapa boza artık işin sırrını kavradım diyebilirim. Hazır siz de üniversitenin yeni dönemine başlarken hayatınızı bir düzene oturtmak istiyorsanız bu yazı sizin için. Hadi başlayalım!

desk-girl-hair-6384

  • Ajanda veya bir türevi bir planlayıcı edinin. Gerekirse bir A4 kağıdına haftalık/aylık takvim bile basabilirsiniz. Her ne kadar cep telefonları bir takvime sahip olsa da oturup haftalık/aylık bir planı kağıt-kalem eşliğinde hazırlamanızı tavsiye ederim. Ben genelde planlarımı hep elde yapar sonra online takvimime işlerim. Henüz bir zararını görmedim ama çok faydasını gördüm. Hepsini anlatacağım.
  • Elinizde bir planlayıcınız var diyelim. Bu planlayıcı üzerinde çalışmak konusunda kendinize zaman ayırmanız gerekiyor. Ben planlarımı her Pazar gecesi ve her ayın başında yapıyorum. Bazen aksattığım da oluyor tabi ama mesela Pazar gecesi aksatmışsam Pazartesi ilk iş olarak takvimimi elime alıyorum. Aynı şekilde ayın ilk haftası işim başımdan aşkınsa ikinci haftaya aylık planımı gözden geçirmeden başlamıyorum. Böyle yapa yapa kendi ritmimi oturttum diyebilirim.

rawpixel-594848-unsplash

  • Planları oluştururken de dikkat etmemiz gereken nokta planlarımızın öncelik sırası. Yani benim Salı günü mutlaka ama mutlaka yapmam gereken bir işim varsa Salı gününe normal şartlarda o işle başlıyorum. Ancak, eğer Pazartesi gününden ertelediğim veya yetiştiremediğim bir iş varsa Salı günkü planımın başına o işi alıyorum. Böylece Pazartesi’den kalan işimin bittiğinden emin olarak Salı gününe devam ediyorum.
  • Eğer bir üstteki maddeyi yapamayacak kadar dağılmışsam moralimi bozmuyorum. Hayat bu çünkü bazen düzenimizin orta yerine hiç beklenmedik bir şey gelip de tekme atabiliyor. Böyle bir durumda ise hemen planımı ne kadar esnetebilirim ona bakıyorum. Eğer sorumluluklarımın bazıları fazla geliyorsa o zaman önümüzdeki ay, aylık planımı hafifletiyorum. Eğer biraz daha fazla sorumluluk yüklenebilecek gibiysem programa eklemeler yapıyorum. Duruma, döneme ve enerjime göre değişiklikler için kendimi esnetiyorum.

sticker-mule-197268-unsplash

  • Son olarak da planlama yaparken biyolojik ritmime, vücudumun ne tepki verdiğine, uyku düzenime ve sağlığıma bakıyorum. Mesela sonbahar girişi beni genelde mahvediyor ve fizyolojik olarak daha kırılgan oluyorum. Böyle olunca da egzersiz programımı daha yumuşak bir şekilde ayarlıyorum. Hafta sonları 1 günümü evde kendime vakit ayırarak geçirecek şekilde plan yapıyorum. Unutmamak veya ihmal etmemek için programıma vitamin alacağım saatleri ekliyorum. Böylelikle mevsimsel değişimi en az hasarla ve en yüksek verimlilikle atlatmaya çalışıyorum.

Elbette plan/program işleri oldukça zor. Hele benim gibi hayat karmaşıklaştıkça rutini özleyen, rutinleştikçe de karmaşayı özleyen biriyseniz işler daha da zorlaşıyor. Yine de elimden geldiğince hayatın iplerini elimde tutmaya çalışıyorum ve bunu genel olarak başarabilmek içten içe gurur veriyor.

Harika bir dönem harika yeni başlangıçlar diliyorum!

Sevgiler,

Ayça

“Düzeni En Baştan Oturtmanın Yolları” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s