Blog

Hayata Kontrol Katmanın 10 Pratik Yolu

Yaşamın ne çok kontrollüsü ne de çok kontrolsüzü makbul. Bu yüzden dengeyi tutturmak önemli. Yaz ayları kontrolü biraz daha saldığımız, biraz daha rehavete kapıldığımız zamanlar. Hal böyle olunca da ara sıra kendimizi sıkılamamız gerekiyor. O zaman çok da efor sarf etmeden nasıl yapalım da hayatımıza biraz daha kontrol katalım?

İşte madde madde pratik bir liste!

  • Düzenli uyku çünkü düzenli uyuyunca salgılanan hormonlar başka hiçbir şekilde salgılanmıyor. Daha çok ikna edilmeye mi ihtiyacın var? O zaman Uyku Kalitesi Hakkında Her Şey
  • Kafeini, alkolü ve nikotini azalt. Herkesin hayatında bağlı ve bağımlı olduğu şeyler var ama ara sıra vücuda nefes aldırmak için zararlı şeyleri azaltmakta fayda var.
  • Etrafı şöyle bir toparla. Çok mu dağıldın? Kulaklığını bulamayacak bir halde misin? O zaman azıcık silkelen ve yaşam alanını düzene sok. Kafan rahat edecek.
  • Kalorileri azalt ve mideni dinlendir. Aralıklı oruç denilen kavram son zamanlarda oldukça revaçta çünkü sindirim sistemi dinlendikçe kendini iyileştiren bir sistem. Bu yüzden bir süre hafif gıdalarla beslen. Yağı, şekeri hatta mümkünse işlenmiş gıdaları azalt ve biraz aç kal. Bırak miden ve bağırsakların dinlensin.
  • Odaklan. Yapacağın iş her neyse sadece onu yap. İş yaparken müzik dinleme, sağa sola bakma. Çok odaklanma problemin varsa, o zaman: Etkili Ders Çalışmanın Formülü: Pomodoro Tekniği
  • Elektronik eşyalardan biraz uzaklaş. Manyetik alana fazla maruz kalmak hiçbirimiz için iyi değil. En azından haftada 1 gün veya gün içinde akşam 8’den sonra telefonu eline alma. Onun yerine kitap oku, meditasyon yap veya birileriyle sohbet et.
  • Hayattaki şeyleri kabullen. Her şey kontrolümüz altında değil. Ve sanıyor musun ki bu beni zorlamıyor? Aksine çok zorluyor ama bazen değiştiklerimizi kabullenmek savaşırken kendimizi hırpalamaktan iyidir.
  • Doğaya çık. Parka git veya deniz kenarına. Ufuk çizgisini izle, ağaçlara bak. Temiz havayı içine çek ve sadece düşüncelerinle başbaşayız kal. Yeniden toparlamak için buna da ihtiyacımız var.
  • Beklentini düşür. Hayatta kontrolümüzü en çok kaybettiğimiz zamanlar beklentiler içinde boğulduğumuz zamanlar ve bunu yapma. Başkalarından bir şey beklediğini fark ettiğin zamanlarda kendi davranışlarına odaklan. Odaklanamıyorsan da uzaklaş çünkü yanlış bir yerdesin.
  • Kontrol edebildiğin ve edemediğin şeylerin bir listesini çıkar. Sınırlarını bilmek iyidir ve bazen sınırlarını bilmek için görmek de gereklidir.

Kontrol iyidir ama insan olduğumuzu ve kontrolümüzü kaybetmenin normal olduğunu bilmek de iyidir. Bazen kaybetmeden yeniden de kazanılamaz.

Sevgiler,

Ayça

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s