Blog

Nezaketi Elden Bırakmadan Hayır Deme Yolları

Yeniden merhaba!

Bu hafta biraz özellikle bizim toplumumuzda problemli olan bir meseleden bahsetmek istiyorum: Hayır diyebilmek.

Benim için çocukluğumdan beri hayır diyebilmek hep çok kolay oldu. Hatta genelde ben bir şeylere evet derken zorlanırım ama tabi hal böyle olunca benim de yıllar içerisinde hayır kelimesine nezaket katmayı öğrenmem gerekti.

Eğer siz de hayır demekte zorlanıyorsanız veya hayır diyebiliyor ama bunu nasıl daha nazik bir şekilde yapacağınızı bilemiyorsanız, bu yazı tam size göre!

  • Öncelikle karşı tarafın teklifini kibar bir şekilde onayladığınızı belli edin. Diyelim ki arkadaşınız sizinle ders çıkışı kahve içmek istiyor ve ona hayır derseniz çok kırılacak. Bu durumda yalan söylemeyin veya bahane üretmeyin. Bunun yerine teklifi için teşekkür edin ama bugün için hayır diyin. Açıklama yapmayın. Çok açıklama yapasınız varsa kısaca kahve içmek istemediğinizi söyleyebilirsiniz.
  • Bir şeyi yapmamayı canınız istemiyorsa istemiyordur. Nokta. Bu yüzden sizden evet veya hayır cevabı beklendiğinde canınız istemiyorsa kısaca bunu yapmayı şu an canım istemiyor diyin. Karşı taraf iyi niyetliyse dürüstlüğünüzü takdir edecektir, manipülatifse de etkisinden kurtulmanız hızlı olacaktır.
  • Hayır kelimesinin ardında durun! Önce kendiniz hayır dediğinize inanmalısınız. Eğer göz temasından kaçıyorsanız, sesiniz titriyorsa ve kendinizden emin değilseniz, 10 kere de hayır deseniz karşı taraf ikna olmayacaktır. Net olun!
  • Hayattaki en değerli şeylerden biri zaman bu yüzden hayır dediğiniz zaman kazanacağınız zamana odaklanın. Biliyorum bunu hepimiz yapıyoruz çünkü 1 saatten bir şey olmaz diyoruz ama şöyle düşünüz: Sevmediğiniz biriyle sırf kırılmasın diye 1 saat geçirmek mi yoksa eve 1 saat erken gidip bir duş alıp dinlenmek mi?
  • Alternatif sunmak doğrudan hayır demek yerine işe yarayan yöntem. Diyelim ki sürekli okulda gördüğünüz arkadaşınız okul dışında da sizinle vakit geçirmek istiyor ama siz istemiyorsunuz. Bu durumda hayır demek kırıcı olur diye düşünüyorsanız, arkadaşınızın teklifini reddettiğinizde yine okul içinde / ders arasında / dersten önce alternatif bir plan önerin. Böylece hem planı siz kontrol etmiş olursunuz, hem hayır demek kırıcı olmaz.
  • Hayır demek sizin için çok ama çok zorsa pratik yapın! Pratik yapmak her zaman işe yarar ve günlük hayatta sizi çok da etkilemeyen ama yapmak istemediğiniz şeylere sık sık hayır diyin ve bunu hayır derken kendinizi iyi hissedene kadar devam ettirin.
  • Suçluluk hissetmeyin! İnsanlar sizden paranızı ister, zamanınızı ister ve hatta enerjinizi ister. Bu kadar kıymetli şeyleri insanlara bonkörce veremezsiniz. Bu yüzden hayır demek hakkınız ve hayır dediğiniz için sizi suçlu hissettiren insanlar doğru insanlar değildir. Onlardan kaçın.

Bu hayatta çok fazla zor insan var. Belki bunlardan biri-ikisi hayatınızın tam ortasında belki de sadece yanınızdan geçip duruyor. Durum ne olursa olsun hayır diyebilmek üniversite bitmeden önce edinmeniz gereken bir yetişkinlik becerisi ve eğer henüz bu beceriye sahip değilseniz, edinmek için hiç de geç değil.

Bol şans!

Ayça

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s