Blog

Üniversite Öğrencileri için Bütçe Yönetimi

Para mutluluğumuzu belirlemek üzerinde ne kadar değersiz olsa da hayat standardımızı belirlemek ve yaşamımızı idame ettirmek için o kadar önemli. Yıllar içinde para ile ilgili öğrendiğim en büyük ders şu oldu: Ne kadar paran varsa o kadar harcarsın. Bu yüzden öğrenci olduğun ve kısıtlı bir bütçeye sahip olduğun için üzülme.

Ha benim para kazanmam gerek diyorsan o zaman önce bu yazılara bir göz at:

Öğrenciyken Para Kazandırabilecek Beceriler

Öğrenciyken Çalışmanın Faydaları

Gelelim az parayla kaliteli yaşamak için gerekli olan şeye yani bütçe yönetimine:

  • Öncelikle masraflarını takip et. En çok parayı neye harcıyorsun ve ne kadar harcıyorsun bunu bir deftere veya telefonunun notlar bölümüne kaydet. Bakalım gereksiz harcamaların veya olmazsa olmazların neler? Önce bir durum değerlendirmesi yapalım.
  • Gelir kaynaklarını iyi değerlendir. Hala ailenden mi para alıyorsun? Ek gelirin var mı? Burs alıyor musun? Kendine yan gelir üretebilir misin? Kenara az da olsa bir miktar para ayırabilecek durumda mısın? Gelirlerini gerçekçi olarak değerlendirmek ve kontrol altına almak da uzun vadede harcamalarını dikkatli yapmana yardımcı olur.
  • Masraflarının arasında standart olan ve vazgeçilmez olanları belirle. Kira ödüyorsan mesela bunu aksatamazsın. Aynı şekilde telefon faturanı da ödemen gerekir. Bunlar senin ihtiyaçların ve ihtiyaçlar kategorisi altında listelenmeli. İhtiyaçlar kategorisi hazır mı? Öyleyse devam.
  • Toplam gelirden ihtiyaçlar kategorisini düştük mü? Şimdi geriye kalan azıcık parayı nasıl değerlendireceğimize karar vermek gerek. Üniversite öğrencilerine benim tavsiyem bir günlük keyif yapabilmek için yani sinemaya gidebilmek, dışarıda bir kahve içebilmek için bir miktar para ayırmaları bir de uzun vadeli planlar için kenara az da olsa para koymaları. Uzun vadeli planlardan kast ettiğim de acil bir durum, belki bir yurt dışı imkanı (tüm masrafları okulun karşılayacağı bir program bile bulsanız cep harçlığı lazım olacak), çok istenilen o büyük konser veya bir kıyafet ihtiyacı için kenarınızda 500-1000 TL arası bir para bulunsun. Ne olur ne olmaz. Bunu da tabi az az kenara koyup uzun vadede biriktirebilirsiniz veya birden bir ek iş alıp topluca kenara koyabilirsiniz.

İşin sırrı ise ipin ucu kaçtığında tekrar işi sıkıya almak. Hayat da zaten böyle değil mi? Bir her şeyimiz kontrollü bir bakmışız hiç hesaba katıladık şeyler olmuş.

Olsun, siz yine de temkinli olun!

Sevgiler,

Ayça

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s