Blog

Üniversite Öğrencilerinin Mutlaka İzlemesi Gereken Filmler

Benim uzun süre sabit oturup bir şeyler izleyebilmem çok zor. Bu yüzden film konusunda da oldukça seçiciyim. Yani bir filmi izleyebilmem için beni gerçekten kendine bağlaması gerekir. Bu yüzden de bu listede yalnızca uzun bile olsa kendini izleten ve bittiğinde bakış açınıza tesir edebilecek filmler bulacaksınız. Bu listenin bir başka özelliği de bu filmleri detaylarıyla hatırlamam ve birden fazla izlemiş olmam. Eğer isterseniz daha sonra daha eğlencelik filmlerden oluşan, genel olarak sevdiğim veya izlemek istediğim filmlerden de bir liste hazırlarım.

Bu arada kitap listesi için Üniversite Öğrencilerinin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar yazıma bir tık.

Yaz bitmeden hepsini izlemeniz dileğiyle başlıyorum!

Forrest Gump / Forrest Gump: Hayat başarısını, sevgiyi ve güveni ilginç bir hikayeye yedirerek anlatan bu filmi izlemeden üniversiteden mezun olmamak gerek.

Inception / Başlangıç: Ben Leonardo Di Caprio’nun bütün filmlerini severim ama bu filmdeki zeka ve kurgu benim ilk izlediğimde çok hoşuma gitmişti. Bu yüzden içinde az da olsa bilim, gelecek, kurgu olsun derseniz bu film ününü hak ediyor.

The Pianist / Piyanist: Gerçek bir klasik! Muhteşem bir oyunculuk! Yorum yapmaya elim varmaz, gidin ve izleyin.

Brave Heart / Cesur Yürek: Bu film için ne yazarsam spoiler olur gibi geliyor. Savaş, dostluk, güven temaları üzerine diyeyim de spoiler olmasın. Yine bir klasik, mutlaka izlenmeli.

La La Land / Aşıklar Şehri: Öncelikle müzikale kendinizi alıştırmak için listeye eklediğim, sonrasında konusu ve oyunculukları için de izlemeye değer notumu eklemeden edemeyeceğim bir film. Çok tatlı, çok hoş, çok hüzünlü.

Hotel Rwanda / Ruanda Oteli: İnsan insanın kurdudur. Kimseye güven olmaz. İç savaş ne menem bir şeydir. Bu film beni çok etkiliyor. İzleyin ve izlettirim.

Silver Linings Playbook / Umut Işığım: Yine romantik komedi gibi görünen ama aslında derininde çok anlamlı olan bir film. Hatta bence bu filme romantik komedi demek hakaret olur bence. Hayat zor ama nasıl başa çıkılabilir güzel anlatıyor.

Interstellar / Yıldızlar Arasında: Ben bilim kurgu ve fantastik filmleri çok severim ve bu film bana gerçekten zaman-mekan algısı ve geleceği sorgulattı. Uzun ama izlenmeli ve ufak bir not ikinci yarısında bütün olay 😉

The Truman Show / Truman Şov: Yine izlenmemesi ayıp bir klasik. Her seferinde de beni ekrana bağlıyor. Fazla yoruma gerek olmayan filmlerden.

Shawshank Redemption / Esaretin Bedeli: Bu filmin imdb’in 1 numarasında olması beni asla şaşırtmadı. Bu kadar soluksuz izlediğim film gerçekten azdır. Hayatı sorgulatan, bakış açımı esneten bir film. Mutlaka seversiniz.

The Godfather 1,2,3 / Baba 1,2,3: Favorim 2. film ama siz yine de seriyi komple izleyin. Oyunculuklar ve hikaye bir yana günümüzdeki pek çok filmde bu seriye gönderme var.

V for Vandetta: Sarsıcı ve sorgulatıcı bir başka film. Yine bir klasik. Yine mutlaka izlenmeli.

A Beautiful Mind / Akıl Oyunları: Ünlü matematikçi John Nash’in hayatını anlatan oldukça sıkı bir film. İnsanın empati yeteceğini zorluyor!

Gone with the Wind / Rüzgar Gibi Geçti: Klasik kere klasik. İzlememek olmaz. Ayrıca Scarlet sen koca bir aptalsın!

El Secreto de Sus Ojos / Gözlerindeki Sır: Ben bu tarz filmlerden genelde pek hoşlanmam ama bu film insanın boğazına yumruk gibi oturan ve adalet kavramını sorgulatan oldukça başarılı bir film.

Rabbit-Proof Fence / Çit: Irkçılığı çocukların hikayesi üzerinden anlatan hüzünlü ama sorgulatıcı bir film. Mutlaka izlenmeli!

Bol klasikli bir liste oldu farkındayım ama henüz gençsiniz ve eğer sinema konusunda birikiminizi ve genel kültürünüzü artırmak niyetindeyseniz öncelikle bu filmlerle başlamanızı tavsiye ederim.

Keyifli seyirler!

Sevgiler,

Ayça

“Üniversite Öğrencilerinin Mutlaka İzlemesi Gereken Filmler” için 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s