Blog

Anında Motivasyonun 4 Yolu

Sosyal medyanın motivasyonla ve motivasyonel paylaşımlarla dolup taşmasının bir sebebi var çünkü aslında kimsenin motivasyonu yok! Hatta parası olmayanın da motivasyonu düşük olanın da! Peki ama motivasyonu şöyle 5 dakikada artırmanın hiç mi yolu yok?

Elbette var! Hadi başlayalım.

  • 2 dakikalık “Power Pose” yani güç duruşunu dene! O da ne dersen hani şu süper kahramanların elleri bellerinde dik durdukları pozları var ya ona güç duruşu deniliyor ve yapılan araştırmalara göre bu duruş 2 dakika gibi kısa bir sürede kendini daha iyi hissetmeni sağlıyor. Peki insanların içinde böyle dikilmekten mi çekiniyorsun, kolayı var. O zaman tuvalette, odanda veya boş bir odada da bunu yapabilirsin. Ben denedim ve evet gerçekten işe yarıyor!
  • Ağzına bir parça çikolata at. Bundan tatlı keyif mi var zaten? Çikolata mutluluk hormonu salgılatıyor ve bu hormonlar hem stresi azaltıyor hem de motivasyonu artırıyor.
  • En yakın yeşil alanda 10 dakika temiz hava al. Oksijen ve biraz yeşillik görmek iyi gelir. Yeşil alan mı yok, mümkünse bir ağaç bul ve yanına git. Hatta ağaca dokun, toprağa temas et. O da mı olmadı? O zaman sadece gökyüzünün maviliğine bakarak derin derin nefes al. İyi gelecek.
  • Başarı listesi hazırla. Eline kağıdı ve kalemi al ve tam 5 dakika boyunca aralıksız olarak kendinle ilgili gurur duyduğun şeyleri ve hayatın boyunca başardığın şeyleri sırala. Kendine inan, kendinle gurur duy ve en çok da kendinin destekçisi ol! Bugüne kadar ne zorluklarla mücadele etmişsin, birazcık motivasyon düşüklüğü mü seni yıldıracak? Hiç!

Motivasyon tamamen bir algı işi ve sen içinde bulunduğun anı nasıl algılarsan hayatın da öyle şekillenir. Kendini sabote etme! Aksine destekle çünkü o ünlü reklamda da dediği gibi: “Sen buna değersin!” 😉

Sevgiler,

Ayça

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s