Blog

Üniversite Öğrencilerinin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

Kitaplara aşığım!

Okumayı çok seviyorum ve üniversite öğrencisiyken en büyük hayalim kitapların fiyatına bakmadan alabilecek kadar para kazanmaktı. Bu yüzden ilk maaşımla gidip doya doya kitap ve kırtasiye alışverişi yapmıştım. Ne büyük tatmin anlatamam.

Hazır yaz tatili gelmişken, vakit bolken ve benim gibi okumayı sevenler mesaj kutuma kitap paylaşmam için istekte bulunurken, bu yazıyı oturup yazmayıp da ne yapaydım?

 • George Orwell – 1984 ve Hayvan Çiftliği

1984 çok kült olduğu ve günlük hayatta çok referans verilen bir kitap olduğu için, Hayvan Çiftliği ise gerçekten çok etkileyici ve sürükleyici olduğu için mutlaka okunmalı. Distopya benim çok severek okuduğum bir tür, bu yüzden eğer bu iki kitabı severseniz diğerleri de hoşunuza gidecektir.

 • Gaston Leroux – Operadaki Hayalet

Hikayesi, sürükleyiciliği, detaylı tasvirleri ile okurken adeta film izliyormuşçasına hissettiren bu kitap boşuna bir klasik değil. Fransız edebiyatı boşuna ünlü değil diye düşündürtmüş bir kitaptır kendisi. Severseniz filmi de gayet iyi.

 • Raphaelle Giordano – İkinci Hayatın Tek Bir Hayatın Olduğunu Anladığında Başlar

Bu kitap çok naif çok tatlı ve ayrıca oldukça başarılı olduğunu düşündüğüm bir kişisel gelişim kitabının hoş bir hikayeye yedirilmiş hali. Dümdüz kişisel gelişim kitabından hoşlanmayanlar için ideal.

 • Harper Lee – Bülbülü Öldürmek ve Tespih Ağacının Gölgesinde

Tespih Ağacının Gölgesinde serinin geçtiğimiz yıllarda çıkan 2. kitabı ama ne kitap! Amerika’da beyaz-siyah mevzusu toplumsal sorunlar, hatta işi uzatırsan Türkiye politikası ve Türk-Kürt mevzusuna kadar vardırılabilecek hayat dersleri içeren bir hikaye. Bülbülü Öldürmek ilk kitap o da okunası ama ikinci kitap daha bir vurucu, siz yine de arka arkaya okuyun derim.

 • Dr. David Burns – İyi Hissetmek

Bilişsel psikolojiye inancım sonsuz! Bu kitap ise kendini iyileştirmek için ihtiyacın olan her şeye sahip. El altında bulundurulması, ihtiyaç anında başvurulması gereken bir rehber. Mutlaka edinmeniz gerek!

 • Antoine de Saint-Exupery – Küçük Prens

Bu kitap bence fazla overrated, yani evet güzel ama bu kadar ünü hak ediyor mu emin değilim ama ince versiyonunu okuyun tabi. Hem genel kültür hem de naif hayat dersleri içeren alt satırları var.

 • Yuval Noah Harari – Homo Sapiens ve Homo Deus

Yine ikincisi birincisinden güzel bir kitaba sahip bir seri. Bir arkadaşım evrim teorisi konusunda “İlk Sapiens ne düşündü de Sapiens oldu?” yorumunu yaptıktan sonra evrimi tartışmam. Zaten teoloji ve felsefe konusularında ben hep her anlamda şüphecilerdenim. İnanç da çok kişisel bir şey ama siz Allah aşkına “evrim” kavramını bir kenara koyup şu iki kitabı insanlık tarihini anlamak için sonuna kadar okuyun. Günümüzü anlamak konusunda bu iki kitap da benim ufkumu açtı.

 • Aldous Huxley – Cesur Yeni Dünya

Distopya seviyorum dedim ve en sevdiğim örneği bu kitap. 1984’ün ününe layık olması gereken de bu kitap bence. Okuyun, okutturun!

 • Nigel Warburton – Felsefeye Giriş

Felsefi konularda okurken içime basan sıkıntıları bu kitap ile aştım. Yazarı ayrı tatlı anlatmış, çevirmeni ayrı tatlı çevirmiş. Çok sade, çok eğlenceli, çok bilgilendirici.

 • Dr. George J. Thompson & Jenny B. Jenkins – Sözlü Dövüş

İletişim becerilerini geliştirmek ama nereden başlayacağını bilmeyenler için ilk tavsiyem. Bu kitabı ilk okuyuşum üniversite hazırlıktı sanırım, kütüphaneden İngilizce’sini almıştım ve beni çok etkilemişti. Şimdi de kendi kitaplığıma Türkçe versiyonunu kattım. Hala etkileyici buluyorum, yalan yok!

 • Victor Hugo – Notre-Dame’ın Kamburu

Bir kitabın içine girip karakterlerle konuşma imkanım olsa o kitap bu kitap olurdu sanırım. Esmeralda’ya olan kızgınlığım, Pheobus’a olan sinirim, Frollo’ya olan zaafım hiç geçmeyecek. Müzikalini de izledim, aynı etki. Victor Hugo’yu sevmem nedense ama bu kitabı okuyun lütfen.

 • Charles Dickens – İki Şehrin Hikayesi

Bu kitabı okurken yaşadığım zihinsel yorgunluk, bu kitabın kendini okutmak için istediği emek muazzam. Sırf kendinize meydan okumak için bile okumaya değer. Hikayesi de güzel. Klasikler arasına boşuna girmemiş dedirten kitaplardan.

 • William Golding – Sineklerin Tanrısı

İnsan evladının  vahşi doğasını, toplumsal gücü, güçlünün zayıfa neler yapabileceğini yani kısaca hayatın acımasızlığını çat diye insanın suratına vuran bir kitap. Yine filmi olan kitaplardan ve yine filmi de güzel gençler.

 • Franz Kafka – Dönüşüm

Çok severek okuduğum, ününü hak eden ve kısacıklığıyla bir solukta okunan bir kitap. Mutlaka okunmalı, kültür haznesine dahil edilmeli.

Not: Bu listeyi kendi kitaplığımda bulunan ve tekrar tekrar elimin gittiği kitaplardan seçerek hazırladım. Elbette kitaplığımda ve listemde başka çok değerli kitaplar da var ama bazısı çok bunaltıcı / okuması zor veya okumuşum ama şimdi tekrar bakınca beni çok etkilememiş. Bu yüzden farklı anlamlarda en doyurucu, en akıcı ve en bir şeyler katacak kitaplardan oluşturdum bu listeyi ki yaz bitmeden liste bitsin. Sonrasında ya listeyi güncellerim ya başka listeler yaparım.

Sevgiler,

Ayça

“Üniversite Öğrencilerinin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar” için 9 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s