Blog

Olumlu Düşünce Nedir?

Olumlu düşünce, her zaman olayların olumlu tarafına odaklanma tutumudur. Olumlu düşünce gücüne sahip insanlar, karşılarına çıkan engeller ne olursa olsun her zaman üstesinden gelebileceğine inanan insanlardır. Bazılarına göre sürekli pozitif olmak ve olumlu düşünmek gerçekçi olmasa da aslında olumlu düşünme bilimsel olarak işe yaradığı kanıtlanmış bir düşünce biçimi.

Eğer olumlu düşünceyi kolayca hayatına nasıl katabileceğini merak ediyorsan yapman gerekenler çok zor değil.

Öncelikle olumlu düşünmenin gücüne inanman gerekiyor. Yani sen hayatta karşına olumlu şeyler çıkacağına inanmıyorsan ve olumlu düşünmek için çaba harcamayacaksan o zaman senden başka kimse senin hayatında olumlu bir değişiklik yapmak için sana yardımcı olamaz. Bu iş pozitif düşünüyoruz ve pozitifi çekiyoruzdan başka bir şey. Beynimizi olumlu şeylere odaklanması için eğitmek, böyle düşün. Bu yüzden öncelikle beynimizi hayattaki olumlu şeylere odaklanması için eğitebileceğimizi kabul etmemiz lazım. Bu adım tamamsa bir sonrakiyle devam edelim.

Şimdiki adım ise hayatımızdan olumsuz kelimeleri çıkarmak ve olumlu kelimeler kullanmaya özen göstermek. Tabi ki biz olumlu düşünmeye çabaladıkça başta negatif düşünceler daha baskın gelebilir, buna da hazırlıklı olmak gerek çünkü biz kendimizi zihinsel olarak eğitmeye çalıştıkça bir süre zihnimiz bize karşı koyacak. Bu süreçte yılmayıp eğitime devam etmek gerekiyor ve kendimizi negatif düşünceler içerisinde buldukça düşüncelerimizi yine pozitife çekmemiz gerekiyor.

Mesela bir staj görüşmesine başvurdun ve zihnin sürekli sana kabul almayacağını söylüyor. Bu negatif duygular artsa da bir noktada zihnine dur deyip işin pozitif yönüne odaklanmaya çalışman gerekiyor. Kabul almayacağın fikrine odaklanmak yerine bu staj başvurusunun senin için ilk özgeçmişini yazma fırsatı sunduğuna ve görüşmeye çağrılman durumunda ilk staj görüşmesi tecrübene sahip olacağına odaklanmanı tavsiye ederim. Hayatta iyi veya kötüyü belirleyen çizgi incedir ve hayatta aslolan tecrübe edinmektir. Henüz gençken, elinde fırsatlar varken ve önünde uzun bir gelecek seni bekliyorken bunu karamsarlıkla geçirmeyi düşünmüyorsun, öyle değil mi?

O zaman hadi kendin için bir şey yap ve gülümse! 🙂

Sevgiler,

Ayça

“Olumlu Düşünce Nedir?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s