Blog, Yaşam Stili

Mezuniyet Sonrası İçin İpuçları

Mezuniyet yaklaşıyor, belki de son sınava girdin ve diploma töreni için heyecanlısın. Öncelikle kocaman bir tebrikler! Kendin için harika bir şey başardın!

jonathan-daniels-278796-unsplash.jpg

Peki ya mezuniyet sonrasına hazır mısın bilmiyorum ama mezuniyet sonrası hayatını kolaylaştıracağını düşündüğüm ipuçları ile yanındayım.

  • Mezuniyet sonrası çalışmak da lisans üstü eğitim de bir tercih. Tercihin hangi yönde olursa olsun, mezuniyet sonrası için hocalarından mutlaka referans mektubu al. Referans mektubu almak için illa bir yere başvurmana gerek yok ama hazır hocaların seni bilirken, araya fazla zaman girmeden seni tanıyan ve sana referans olabilecek 2 hocadan referans mektubun bir kenarda durursa acil durumda referans mektubu peşinde koşmana gerek kalmaz. Benden söylemesi 😉
  • Eğer bir işe başvurmayı düşünüyorsan sakın önce bir tatil yapayım da sonra bakarım deme. İş bulmak uzun bir süreç, henüz başlamadıysan bir an önce CV’ni hazırlayıp uygun pozisyonlara başvur ve moral bozmadan mülakatlara gidip pratik yapmaya bak. Zaten bir işe kabul alınca başlangıç tarihini kendin belirlersin, şimdiden rehavete gerek yok!

bruce-mars-585709-unsplash.jpg

  • Üniversite bitti diye üniversite arkadaşlıklarını boşlama. Arkadaşlar her zaman çok değerlidir, bu yüzden onlarla iletişimi sakın ama sakın koparma. Zaten mezuniyet sonrası birbirinize en çok destek olacak yine sizlersiniz.
  • Hayallerinden vazgeçme! Biliyorum istediğin işi ve maaşı bulmak zor olacak, biliyorum kira ödemek gerekecek ama sırf bu nedenlerle sakın hayallerinden vazgeçme. Hatta mezuniyet sonrası ilk 3-5 yıl istediğin parayı kazanamayacağını bilerek yola sık. Hedefin daha uzun vadeli olsun, parayı tek odağın haline getirme.
  • Kendini geliştirmeyi bir kenara bırakma. Üniversitede çok önemli beceriler kazanmış olabilirsin ama üniversite bitti diye öğrenmeyi ve kitapları bir kenara bırakma. Mezuniyet sonrası da kendini geliştirmek için fırsatlar ara hatta iş ararken sana yatırım yapabilecek yerlere öncelik ver. 5 yıl sonra bana teşekkür edeceksin.

jonathan-daniels-659953-unsplash.jpg

Mezuniyet sonrası seni hem zorlu hem de eğlenceli bir hayat bekliyor. Şimdiden tüm kalbimle başarılar diliyorum. Bu arada yardıma ihtiyacın olursa ben hep instagram‘dayım, bir merhaba dersen çok sevinirim.

Sevgiler,

Ayça

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s