Blog

Mutlu İnsanlar Neyi Farklı Yapıyor?

Sosyal medyada, sokakta, yan apartmanda herkes çok mutlu veya öyle görünüyorlar, değil mi? Belki gerçekten çok mutlular belki de öyle görünüyorlar ama gerçek şu ki bu hayatta bizden daha mutlu ve mutsuz insanlar mevcut. Kimler gerçekten mutlu kimler gerçekten mutsuz bilmek zor ama bilimsel olarak mutlu insanların farklı yaptıkları bazı şeyler gerçekten var.

O zaman bu insanları örnek alıp neden biz de mutluluk seviyemiz artırmayalım?

sticker-mule-197268-unsplash.jpg

Duygularını Gerçekçi Bir Şekilde Ele Alıyorlar: Çoğu zaman olumsuz bir şey olduğunda her şeyi genelleyip kendi kendimizi sabote ediyoruz. Diyelim ki arkadaşımızla bir problem yaşadık, genelde negatife dönük bir yapıdaysak “Allah kahretsin, zaten kimseyle anlaşamıyorum.” veya “Hiç gerçek arkadaşım yok, kimse beni sevmiyor.” şeklinde gerçekleri çarpıtıyoruz. Oysa bunların hiçbiri gerçek değil! Bir insanın hiç kimseyle -bütün koşullar dahilinde- anlaşamaması mümkün ve gerçekçi değil. Kimsenin seni sevmediği de abartı, henüz gönlüne göre arkadaşların yok diye seni koskocaman dünyada önemseyen kimse olmadığını söyleyemezsin. Bu yüzden senin aksine, mutlu insanlar bu olayları bu şekilde genellemek yerine daha gerçekçi bir şekilde alıp sadece olaylar üzerinden neyin yanlış neyin doğru olduğunu analiz ediyorlar ve kendilerini de kendilerine karşı savunmayı elden bırakmıyorlar. Öyle ya, sen kendini sevmezsen ve kendine karşı savunmazsan başkaları ne yapsın? 😉

brandon-lopez-405368-unsplash.jpg

Aşırı Düşünmüyorlar ve Analiz Etmiyorlar: Bunu ben çok yapıyorum, evet. Bu yüzden bu maddeyi özellikle kendim için yazıyorum! Düşünmek, olayları analiz etmek, temkinli olmak… Bunlar benim çok çok çooook yaptığım şeyler ama sürekli kafanın içinde yaşamak bir süre sonra var olan mutluluğu da elinden alabiliyor. Bu yüzden mutlu insanlar düşünüp analiz etseler bile, anın tadını çıkarmayı ve hayatı ellerinin arasından kaçırmamayı başarıyorlar. Ne diyeyim? Darısı başıma 🙂

huyen-nguyen-567901-unsplash.jpg

Hayatla Başa Çıkma Stratejilerini Kullanıyorlar: Hayat çok kolay diyene deli gözüyle bakarım. Hayat zor, hatta bazen çok zor ama bir şeyin zor olması onu daha mutsuz yapmaz. Hatta hayatla mücadele etmek de çok mutluluk verici bir şey yeter ki nasıl yapacağımızı bilelim. Benim hayatla başa çıkamadığımı hissettiğim zamanlarda kullandığım stratejiler ise şöyle: Birincisi asla bir durum sinir krizi geçirecek hale gelene kadar bekleme, çünkü o artık son evre. İkincisi başa çıkamıyorsan bir süre uzaklaş, ister fiziksel olarak ister zihinsel olarak ama kaldıramadığın durumdan bir süre uzak kal bakalım ne hissediyorsun. Üçüncüsü ise hemen modunu değiştir ve sevdiklerine sığın. Bir telefonla, bir otobüsle artık her neyle olursa sevdiğin birine koş ve bir de ondan her şeyin düzeleceğini duy. Harika değil mi? Yazarken bile içim sıcacık oldu!

neonbrand-595599-unsplash.jpg

Bir Amacın Peşinden Koşuyorlar: Hayatta amacımızı bulmak ise bir başka mutsuzluk sebebi ama ben burada işin felsefi kısmına girmek istemiyorum. Burada bahsettiğim hayatta zevk alınan şeyleri keşfetmek ve bunları hayatın bir parçası haline getirebilmek. Üretmek, paylaşmak ve ruhsal tatmin yaşayabilmek. Bunu bulmak ise şöyle mümkün: Bu hayatta hiç para almadan hatta üstüne para vermeyi göze alarak neyi yapmak isterdin? Bunun için çabalamaya hazır mısın? İşte o mutlu insanlar bunu başarıyorlar. Onlar başarabiliyorsa neden sen yapmayasın?

İşte hepsi bu kadar!

Bu arada başka konularda yine yardıma ihtiyacın olursa ben hep instagram‘dayım, bir merhaba dersen çok sevinirim.

Sevgiler,

Ayça

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s