Blog

Üniversitede Hobi Edinmenin 5 Önemli Faydası

Dersler, sınavlar, arkadaşlıklar, stajlar, para idaresi, aile problemleri, mezuniyet sonrası stresi… Bir üniversitelinin ne çok derdi var, değil mi?

Bu kadar derdin arasında bir de hobiye ayıracak bütçe ve zamanım yok diyorsun, haklısın. Ama üniversitede hobi edinmenin faydalarını bilsen eminim böyle konuşmazdın. Sabah 9 akşam 5 hayatı -eğer bir iş bulacak kadar şanslılarsa- pek çok üniversiteli gencin iş hayatındaki rutini olacak. Eğer üniversitedeki yoğun programında stres atmanın bir yolu olarak bir hobi bile edinmediysen, gerçek hayat çok yakında yüzüne çarpacak ve iş hayatı seni diğerlerinden daha hızlı bunaltacak. Bu yüzden daha esnek hazır vaktin ve enerjin varken stresini atabileceğin en az bir hobi edinmeye çalış. İş hayatında atıldığın zaman farkını görecek ve dönüp bana teşekkür edeceksin.

Peki ama neden?

paper-3192207_1920

  1. Hobiler hayata anlamlı bir ara vermeyi sağlar: İster öğrenci ol ister mezun, hayatın içinde koşarken durup bir nefes almaya hepimizin ihtiyacı var. İşte bu arayı anlamlı, üretken ve dolu dolu yapacak şey hobilerimiz olacak. Hobilerimiz sayesinde her ara verişimizden sonra hayatın karmaşasına dönüşümüz çok daha kolay ve keyifli olacak.
  2. Hobiler yaşam enerjimizi artırır: Hiç dikkat ettin mi bilmiyorum ama hobileri olan insanlar hayata karşı daha tutkulu, daha mutlu ve yaşam enerjileri yüksek insanlar. Bunun ise bilimsel bir sebebi var. Yapılan araştırmalara göre hobiler kötü stresi azaltırken mutluluğumuzu artıran iyi stresi de tetikliyor. Böylece günün sonunda yaşam enerjimiz de artıyor. Nasıl ama?

board-game-529586_1920.jpg

  1. Hobiler insan ilişkilerini kuvvetlendirir: İnsanları en kolay bir araya getiren şey ortak amaçları ve ilgi alanları. Bu yüzden, yeni insanlar tanımaya mı ihtiyacın var, bir hobi edin. Kendi kendine sosyalleşemiyor musun, bir hobi edin. İnsanlarla ne hakkında sohbet edeceğini bilmiyor musun, bir hobi edin. Göreceksin ki hayatın daha kolay olacak.
  • Hobiler sağlığımızı korur: Fiziksel aktiviteler gerektiren hobiler bedensel sağlığımızı ve zihinsel aktiviteler gerektiren hobiler zihin sağlığımızı korurken, sosyalleşmeyi gerektiren hobiler de ruh sağlığımızı korur. Sonuç olarak depresif ruh halimiz azalır, fiziksel, zihinsel ve ruhsal anlamda bağışıklık sistemimiz güçlenir. Bence daha fazla söze gerek bile yok!

body-of-water-3191265_1920

  1. Hobiler bizi bir adım öne geçirir: İş dünyasına gelince hepsi A’larla dolu olan bir not dökümü hiçbir zaman hayatı dolu dolu yaşayan, sosyal becerileri kuvvetli ve kendine has hobileri olan bir gencin özgeçmişi kadar etkileyici değildir. İstediğin kadar ders çalış, boş zamanlarını anlamlı bir şekilde değerlendirebildiğini o insan kaynakları uzmanına anlatamadıktan sonra bir anlamı yok. Üzgünüm ama o çok istediğin iş veya stajı not ortalaması düşük ama sosyal arkadaşına kaptırma ihtimalin yüksek. Bu yüzden zamanın varken en az bir tane hobi edin ama tutkuyla edin. Hayatında bambaşka kapılar açacak.

Bu arada yardıma ihtiyacın olursa ben hep instagram‘dayım, bir merhaba dersen çok sevinirim.

Sevgiler,

Ayça

“Üniversitede Hobi Edinmenin 5 Önemli Faydası” için 5 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s