Blog

Hayata Dair Motivasyonunu Kaybettiysen…

Motivasyon konusu gerçekten hassas ve özellikle genç yaşlarda hepimiz daha kırılganız. Eğer içsel motivasyonumuz yoksa ve hayata dair motivasyonlarımızı sık sık kendimize hatırlatmıyorsak çabucak motivasyonumuzu kaybedip enerjisiz ve mutsuz hissedebiliyoruz. O zaman iyi haberi vermeme izin ver: Bu durum oldukça normal.

My Post-4.jpg

Motivasyon dediğimiz şey iç kaynaklı ve dış kaynaklı motivasyon olarak ikiye ayrılır. Eğer iç kaynaklı motivasyonumuzu keşfetmeyi öğrenmezsek kısa bir süre sonra tekrar ve tekrar demotive oluruz.

Hayata dair motivasyonunu kaybettiğini düşünüyor olabilirsin, haklısın. O zaman şu soruları kendine sormaya ve dürüstçe cevaplamaya çalış.

  • Hayatta seni motive eden ve hayat enerjini yükselten kişiler kim ve olaylar ne?
  • Neden bu kişiler ve olaylar seni gerçekten bu kadar iyi hissettiriyor?
  • Elindeki imkanlar dahilinde kendini daha iyi hissettirmek ve yaşam enerjini yükseltmek için yapabileceğin 3 şey ne?

Bu soruların cevabı sana içsel motivasyon kaynaklarını gösterecek. Bu yüzden bu soruları cevaplarken iyi düşün. Hayatta herkesi mutlu eden, insanlar ve ilgi alanları vardır. Kendini motive edebilmen için seni mutlu edenleri bulman gerekiyor ki bu aslında kolay bir süreç değil.

My Post-5.jpg

Öncelikle sızlanmayı bırak! Herkesin sınavı var, herkes biraz daha fazla parası olsa daha iyi koşullara sahip olabilir, herkes bazı konularda diğerlerinden daha kötü durumda. Hayat dair değiştirebileceğin tek şey olaylara bakış açın. Sınavlardan mı bunaldın? Hiç dünya üzerinde eğitim alabilen bir genç olarak ne kadar şanslı olduğunu düşündün mü?

Aldığından fazlasını ver. Mutluluk ve hayat motivasyonu ile ilgili yapılan araştırmalar gösteriyor ki insanları vermek almaktan daha çok mutlu ediyor. Birine veya bir şeye emek ve zaman vermek seni daha mutlu ve hayat enerjisi dolu yapacak.

Yorgunsan, enerjisizsen, yataktan çıkmaya gücün yoksa kendine biraz merhamet göster. Belki de ihtiyacın olan sadece biraz dinlenmek. Biraz dinlenip kendine özen gösterince göreceksin ki hayat daha kolay görünmeye başlayacak.

My Post-6.jpg

Kimse hayatın kolay olduğunu iddia etmiyor. Ben de sana yalan söyleyecek değilim ama lütfen sosyal medyanın renkli ve mutlu dünyasına aldanıp 7/24 mutlu olman gerektiği hissine kapılma. Hayat inişli çıkışlı, ruh halimiz de öyle. Eğer kendini motive etmek istersen tabi ki yöntemleri var ama tıpkı motivasyon dolu olduğun günler kadar 0 motivasyon hissettiğin günler de olacak ve bu çok normal.

Şimdilik hepsi bu kadar. Bu arada ben hep instagram‘dayım, bir merhaba dersen çok sevinirim.

Sevgiler,

Ayça

“Hayata Dair Motivasyonunu Kaybettiysen…” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s