Blog

Sınavlarda Başarıyı Garantilemenin 8 Yolu

Bu konunun videosunun başına öyle işler geldi ki baktım olmadı ben de yazıya dökmeye karar verdim. Umarım sınav dönemi bitmeden yetişebilmişimdir. O zaman buyurun yazıya…

Sınavlarda başarılı olmayı garantilemen için bütün bildiğim ipuçlarını tek tek anlatacağım ama önce söylemek istediğim çok önemli bir şey var. Biliyorum sınavlarında yüksek notlar almak istiyorsun, o hiç sevmediğin dersi önümüzdeki yıl tekrar almaya asla katlanamazsın, hatta yüksek ortalamaya ihtiyacın var. Hepsinde haklısın ama şunu lütfen unutma, sınav başarısı senin kim olduğunu belirlemiyor. Başarısız olsan bile sen bütün güzel özelliklerinle sensin ve başarısız olsan bile tekrar ayağa kalkacak gücün var. Bu yüzden öncelikle gereksiz yere stres yapmayı bir kenara bırak, söz veriyorum hepsi geçecek.

1. Çalışma Alanını Hazırla

masaüstü.png

İster kütüphanede çalış istersen kendine ait bir masada, bence sınavlarda başarıyı garantilemenin ilk yolu etkili bir çalışma alanı hazırlamaktan geçiyor. İlk olarak gereksiz ve kalabalık eden şeyleri toparla ve bütün çalışma materyallerini masanın üzerine diz. Çalışma alanın motive edici olmalı, bunu sağlamanın en yolu da hem ferah hem eğlenceli hem de düzenli bir alan yaratmak. Post-itlerin, renkli kalemlerin, zamanı görmen için saatin ve istiyorsan da kahven için yer hazırla. Hatta mümkünse masadan kalkmanı engellemek adına masaya sağlıklı atıştırmalıklar ve su koymayı da unutma. İşte şimdi hazırsın!

2. Günü ve Haftayı İyi Planla

plan.png

Ben kendimi planlamak için bir planlayıcı tercih ediyorum ama planlayıcın yoksa normal bir deftere aylık bir takvim çizip kendi planlayıcını da oluşturabilirsin. Planlayıcı önemli çünkü sınavlarda başarıyı garantilemek için ders çalışmak kadar iyi plan yapmak da önemli. Bu noktada benim tavsiyem hem günlük hem de haftalık plan yapmak. Plan yaparken de dikkat edilmesi gerekenler şunlar:

  • Programa ilk olarak mutlaka yapmamız gereken görev ve sorumlulukları yerleştiriyoruz. Bunlar doktor randevuları, staj veya kurs olabilir.
  • Zorunlulukların ardından trafikte geçen zamanı, yemek saatlerini, kişisel bakıma ayıracağımız zamanı belirleyip ekliyoruz. Normalde bunları takvime yazmasak bile sınav zamanı bunları önceden belirlemek bize zaman kazandıracak.
  • Son olarak da ders çalışma zamanlarımızı ve yerleri belirliyoruz. Mesela Pazartesi öğleden sonrası için kütüphanede çalışmak uygunken, Cuma akşamı evde çalışmak daha uygun olabilir ve bunu önceden belirlemek bize avantaj sağlar.

3. Ders Notlarını Stratejik Olarak Değerlendir

Öğrencilik hayatımda öğrendiğim en önemli şey neydi biliyor musun? Stratejik ders çalışmak. Bunun da en iyi yöntemi derste tuttuğumuz notları stratejik bir şekilde incelemek. Öncelikle notlarını eline al ve sıklıkla tekrar eden ve not alırken yanına yıldız koyduğun bölümleri işaretle. Daha çok tanımlar ve kişiler mi var, yoksa bilgi ve tarihler mi veya teori ve metotlar mı? Notlarını taradıktan sonra öne çıkan bilgiler sınavlara çalışırken neye ağırlık vereceğini gösterecek. Mesela teori ve metot ağırlıklı bir dersin sınavında bu teorileri tartışmanı istemeleri muhtemel ama kişilerin ön plana çıktığı notların varsa demek ki sınavda bu kişileri ve neden önemli olduklarının bağlantısını iyi kurman gerek. Bilmem anlatabildim mi? 🙂

4. Flaş Kart Hazırla

flaş kart.png

Eğitimde ezber iyi bir şey olmasa da bazı sınavlar için ezber şart ve benim için bunun en eğlenceli yöntemi flaş kart hazırlamak. Peki nasıl hazırlıyoruz bu flaş kartları? Öncelikle ders notlarını kategorilere veya sorulara göre derliyoruz. Bu derleme sonrasında da her bir renkli A4 kağıdını 2’ye bölüp yarısına elimizdeki bilgileri mümkünse görselleştirerek not ediyoruz. Sonrasında ise ister notları cebinden ayırma ve tekrar tekrar oku, istersen de kartları kullanıp kendine quiz yap. Hatta her kartın arkasına o kartı özetleyen bir anahtar kelime yazıp anahtar kelimelere bakarak karttaki bilgileri hatırlamayı bile deneyebilirsin.

5. Zaman Sınırlaması Koy

Pomodoro görsel tr

Bunu uzun uzun anlatmıştım. Pomodoro tekniğini tek geçerim ve henüz okumadıysan veya tekrar hatırlamak istersen bütün detaylar Pomodoro Tekniği yazımda!

6. Kendi Kendinin Hocası Ol

Bir konuyu en iyi şekilde anladığını öğrenmenin tek yolu onu başkasına anlatmak. Bu yüzden dersi çalıştıktan sonra otur ve kendine konuları baştan tek tek anlat, önce biraz notlarından yardım alarak anlat sonra notlarına hiç bakmadan anlat. Bakalım ne kadar iyi anlatabiliyorsun ve ne kadar iyi anlamışsın?

7. Kendi Kendini Sınav Yap

Kendi kendini sınav yapmak ise sınavlarda başarıyı garantileyen bir başka yol. Bunun için de 3 tane şey tavsiye edeceğim. Birincisi kampüs çevresindeki kırtasiyelerden önceki yılların çıkmış sorularını bulabilirsin. İstersen bunları edin ama dikkat et her zaman bütün sorular iyi ve doğru olmayabilir. İkincisi internetten dersin adı ve koduyla çıkmış sorular araştır. Üçüncüsü ise sen hoca olsan ne sorardın diye düşünüp kendi kendine soru hazırla ki bence bunu yapabilmek için gerçekten konuya hakim olman gerek. Sonrasında ise bu soruları küçük kağıtlara yazıp bir kavanoza koy ve tek tek çekip cevaplamaya çalış. Bunu yaparken de mümkün olduğu kadar farklı soru türleri hazırla. Böylece sınava çalışırken stresini de yenebilirsin. İşin en güzel yanı ise kendi kendine yaptığın sınavda kopya çekmek serbest 🙂

8. Sınavdan Önceki Geceyi İyi Değerlendir

gece.png

Sınav önceki gece kendine güzel bir mola ver. Bir bitki çayı iç, hafif bir müzik dinle, kendi kendine olumlu şeyler söyle ve yüksek notlarını hayal et. Sonra da saatini kurup güzel bir uyku çek. Uyku kalitesi için Uyku Kalitesi Hakkında Her Şey yazımı okuyabilirsin. Heyecan yapıp uykuya dalamıyorsan da mutlaka Uykuya Dalmayı Kolaylaştıran İpuçları yazıma bir göz atmanı öneririm.

Herkese muhteşem bir sınav dönemi diliyorum.

Her şey gönlünüzce olsun, en yüksek ortalama hep sizin olsun. Bu arada ben hep instagram‘dayım, bir merhaba dersen çok sevinirim.

Sevgiler,

Ayça

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s