Blog

Sınav dönemi stresten çıldırmamak için ipuçları

Sınav dönemi bir sürü sınav, ödev, proje derken çıldırmamak mümkün değil. Hele bazı üniversite ve bölümler beklentileri o kadar arşa çıkarıyor ki akıl sağlığının sınırları zorlanıyor. Öğrencilik çileli, öğrencilik stresli, öğrencilik zor ama sınav dönemini çıldırmadan geçirebilmek daha zor. Evden sadece sınavlar veya kütüphaneye gitmek için adım attığın, sağlıksız beslenmenin ve uykusuzluğun dibine vurduğun, sosyal yaşamını çöğe attığın ve stresten saçlarını koparmaya başladığın dönemi en az hasarla atlatabilmen adına bu yazıyı sadece senin için yazıyorum. Stresini bir nebze olsa hafifletebilirsem gerçekten mutlu olurum.

Hadi başlayalım!

happiness-1866081_1920.jpgBakış açını değiştir: Haklısın sınavlar önemli ve sen o fenalık geçirdiğin dersi önümüzdeki yıl tekrar almak istemiyorsun ama stresini biraz olsun kontrol altına almak istiyorsan bakış açını değiştirmeli sınav döneminin geçici bir dönem olduğunu kendine hatırlatmalısın. Çok bunaldığında şunu düşün – derin bir nefes al – bu sadece bir kaç hafta ve diğer şeyler gibi geçecek – şimdi nefesi bırak-.

woman-2197947_1920

Mis gibi bir uyku çek: Sınav dönemi genellikle gece yarılarına kadar kahve eşliğinde ders çalışılan ve 3-5 saatlik uyku sonrası yeniden ders başına dönülen dönemler. Biliyorum hiçbir şey yetişmiyor, biliyorum tarihler yaklaşıyor ama iyi bir uyku çekmezsen hem stres hormonların artacak hem de verimliliğin gün günden düşecek. Eğer uykunu düzenlemek konusunda yardıma ihtiyacın varsa, Uykuya Dalmayı Kolaylaştıran İpuçları ve Uyku Kalitesi Hakkında Her Şey yazılarını mutlaka oku hatta Kolay Erken Kalkmak İçin İpuçları videomu da izle. Biraz destek sana iyi gelecek.

coffee-2608864_1920.jpg

Hemen o kahve fincanını bir kenara bırak: Sınav döneminde ayakta kalmak için kafeine sarılmayan yok ama kafein bu stresli dönemde kontrollü alınmazsa dostun değil. Eğer vücudunun uykuya ihtiyacı varsa onu kafeinle ayakta tutmak sadece vücudunun stres seviyesini artırır. Kendini ödüllendirmek veya uzun bir çalışma döneminin ortasında bir-iki fincan kahve iyi olabilir ama kafeinin fazlası sadece kaygılı ruh halini artır ve biraz da mideni ekşitir, unutma.

kitchen-775746_1920.jpg

Kendini ihmal etme: Sınav dönemi de olsa kendini ihmal etme. Sıcak bir duş al, güzel bir kahvaltı hazırla, arkadaşlarınla kısa süre olsa da buluş ve bol bol kahkaha at. Hayatının normal akışını elinden geldiğince sürdür ki beynin alarm moduna girmesin. Eğer sınav dönemini iyi planlayabilirsen, motivasyonun düşmez ve saatlerce masa başında verimsiz bir gün geçireceğine derslerine daha etkili çalışabilirsin. Bu arada etkili ders çalışmak demişken, Etkili Ders Çalışma Yöntemleri videomu izlememiş olamazsın, değil mi? 😉

Umarım bu ipuçları sınav dönemini minimum stresle geçirmene yardımcı olur, eğer çok bunalırsan da ben hep instagram‘dayım. Son postlarımdan birine bir yorum bırakır ve merhaba dersen, sohbet edebiliriz.

Çok başarılı bir sınav dönemi diliyorum,

Sevgiler,

Ayça K.

“Sınav dönemi stresten çıldırmamak için ipuçları” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s