Blog

Neden hedef koymaya ihtiyacımız var?

rawpixel-com-296613-unsplash

Hayat sürekli akıp giden bir yolculuk ve bu yolculukta bazılarımız olduğumuz yerde durup hayatın bize getireceklerini bekliyoruz bazılarımız da hayattaki amacımızı keşfetmek, kendimizi mutlu eden şeyleri bulmak ve gün günden iyi olabilmek için çabalıyoruz. Bunu yaparken de kimse bize yardımcı olmadığı için çoğu zaman bocalıyoruz ve başarılı insanları “şanslı” kendimizin ise “şanssız” olduğu bir hayal dünyası yaratıyoruz.

Ben ise dünyada şans faktöründen çok daha önemli bir şeyin varlığına inanan biriyim, bu da hedef koymak ve bu hedef için çok çalışmak. Çok küçükken ve dünya algım daha kısıtlıyken hep çok sıkılırdım. Ailem beni oyalamak için çok çabalardı ama ben yine de bir şekilde enerjimi tüketemez ve fazla enerjiden bunalırdım. Yıllar geçtikçe, kendimi ve dünyayı keşfettikçe fark ettim ki benim durmadan üretmem gerekiyormuş çünkü beni en çok mutlu eden şey buymuş.

Bunu keşfettikten sonrası biraz daha kolay oldu tabi ama yine de ne üreteceğime, nasıl üreteceğime dair fikirler geliştirmek yıllarımı aldı çünkü ben kendimi bildim bileli sadece iyi bir öğrenci olmuştum ve gerçekten tek bildiğim iyi ve etkili ders çalışmaktı ki bununla ilgili her şeyi zaten şu videoda ve bu ve şu yazılarda uzun uzun anlattım. Zamanla ve biraz da araştırmayla öğrendim ki insanın yalnızca kendiyle yarışması ve kendini daha iyi bir haline getirmek için çabalaması gerekiyormuş. Başarılı olmak için, mutlu olmak için, sağlıklı olmak için ve hatta zengin olmak için emek vermemiz gerek, bunu da rasgele ve sadece şans faktörüne inanarak yapmak hayatımızla kumar oynamaktan başka bir şey değil. Tabi ki hayatta kontrol edemeyeceğimiz bir sürü şey de karşımıza çıkacak ama önemli olan stres yapmadan, mutsuz olmadan ve yılmadan -planların en bozulduğu anda bile – silkelenip yeniden önümüze bizi mutlu edecek hedefler koymak. Bunu nasıl yapacağımızı da merak ediyorsan bu video tam senin için.

Sevgiler,

Ayça

 

 

“Neden hedef koymaya ihtiyacımız var?” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s