Blog

İngilizce öğrenmeyi kolaylaştıran uygulamalar ve websiteleri

2.jpg

Bir süredir bu yazıyı yazacağımı bildiğim için uygulamaları deniyor ve beğendiklerimi telefonumda saklıyordum. Bu süreçte fark ettim ki gerçekten piyasada çok fazla uygulama ve websitesi var ve eğer ben İngilizce’yi yeni öğreniyor olsaydım kafam çok karışırdı. Bu yüzden bu listeyi olabildiği kadar kısa tutmaya çalışacağım ve genelde ücretsiz olanlardan bahsedeceğim ama eğer senin çok beğendiğin ve mutlaka buna da bakmalısın dediğin bir uygulama veya site varsa lütfen aşağıya yorum olarak bırak.

Duolingo:

Duolingo adlı uygulamayı eminim duymuşsundur, hatta Duolingo o kadar başarılı oldu ki ona çok benzer uygulamalar hızla piyasaya sürüldü. Açık konuşmak gerekirse tek başına Duolingo’dan mucize beklemek çok fazla olur ama eğer İngilizce biliyorsan ama pratiğe ihtiyacın varsa veya şu an İngilizce öğreniyorsan ve hızlıca pratik yapmak istiyorsan, mutlaka Duolingo sana yardımcı olacaktır. Ben mesela şu an yıllardır kullanmadığım için unuttuğum İspanyolca’m için kullanıyorum ve evet epey işime yarıyor ve unutmadan Duolingo tamamen ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

EnglishCentral:

EnglishCentral benim beğendiğim bir başka uygulama çünkü hem çoğu özelliği ücretsiz hem de dersleri videolar üzerinden anlatıyor. Üstelik İngilizce’yi akademik, sosyal, iş İngilizcesi gibi kategorilere ayırdığı için istediğin kategoriye yönelmen mümkün.

Cambly:

Cambly, belirli bir ücret karşılığında yabancı eğitmenlerle konuşma pratiği yapabileceğin bir uygulama. Ücretli olması bir dezavantaj ama satın alma sırasında bütçeni kendin belirleyebilirsin ve bir süre Cambly’i kullanmadığında sana cazip indirimler sunduğu da bir gerçek.

Speaky:

Speaky de Cambly’e benzer bir uygulama ve websitesine sahip ama Speaky’de konuşmuyor yazışıyorsunuz ve tamamen ücretsiz çünkü site dil alışverişi mantığına sahip. Yani sen biriyle Türkçe konuşuyorsun ve o da seninle İngilizce konuşuyor, böylelikle iki taraf da kazançlı çıkıyor. Tabi ki bir güzel tarafı da eğer bu konuştuğun kişilerle arkadaş olursan Skype üzerinden videolu da konuşabilirsin. Harika, değil mi?

Magoosh Vocabulary Builder & Vocabulary Flashcards:

Eğer İngilizce düzeyin fena değilse ve TOEFL/IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarına hazırlanmak istiyorsan Magoosh’un bu iki uygulaması kelime hazneni geliştirmen için sana çok yardımcı olacaktır. Üstelik iki uygulama da oyunlarla kelime öğretirken hiçbir ücret talep etmiyor.

British Council LearnEnglish Podcasts:

British Council’in aslında İngilizce öğrenmeye yönelik birden çok uygulaması var ama bence özellikle lise ve üniversite öğrencileri için en yararlı olabilecek uygulaması bu. Bu da yine ücretsiz bir uygulama ve bu uygulama aslında bir podcast. Podcast ne demek bilmeyenler olabilir, hemen anlatayım. Podcast, sesli dosyaların internet üzerinden paylaşılabildiği bir platform gibi açıklanabilir. Yani nasıl bloglarda yazı ve görsel paylaşabiliyorsak podcastlerde de sesli kayıtlar paylaşabiliyoruz ve takipçiler de podcastler üzerinden her biri farklı konular içeren bölümleri cep telefonlarına internet üzerinden indirip internetin olmadığı yerlerde bile dinleyebiliyorlar. Özellikle İngilizce öğrenenler için oluşturulmuş bu podcast ise hem dil seviyesiyle seni yormayacak hem de konularıyla ilgini çekecektir diye düşünüyorum. Kesinlikle denemeye değer!

Ted:

Yine akademik İngilizce öğrenenler için en kıymetli kaynaklardan biri olan Ted.com ve TED uygulamasını bu listeye eklemeden edemezdim. Ted bilgilendirici ve ilham verici konuşmaların yapıldığı bir platform. Bu platformda İngilizce ve Türkçe alt yazılarla izleyebileceğiniz videolar ve İngilizce bir blog var. İlgi alanına göre muhteşem konuşmalar dinleyebilir ve hem İngilizce’ni hem de dünyaya bakış açını tek seferde geliştirebilirsin.

Sesli Sözlük:

Yine sözlük konusunda da Google Translate’ten Tureng’e kadar bir çok alternatif var. Ben hepsini kullandım ama bence en iyisi Sesli Sözlük çünkü hem telaffuz konusunda güzel bir kaynak hem de kelime çevirileri gayet isabetli. En iyisi diye bir iddiam yok ama beni hayal kırıklığına da hiç uğratmadı.

Youtube:

Bu devirde Youtube’dan daha iyi İngilizce öğrenilebilecek bir kaynak düşünemiyorum. Her ilgi alanına göre harika kanallar var, yani ister futbol yorumcularını dinle ister makyaj kanalları ama düzenli olarak takip ettiğin birkaç İngilizce konuşan kanal mutlaka olsun. 6 ay sonra farkı sen de göreceksin.

Lyricstraining.com:

Bu site ise benim en sevdiğim ve en eğlenceli site ve uygulamalardan. Mantığı ise şu, şarkı dinleyip aynı anda sözlerini seçtiğin zorluk seviyesinin hızına göre yazmaya çalışıyorsun. Hata yaptıkça puan kaybediyorsun, hata yapmadıkça da puan üstüne puan kazanıyorsun. Hem tek başına hem arkadaşlarınla birlikle oynayabileceğin harika bir oyun. Ben çok ama çok seviyorum.

Eğer senin de kullandığın başka uygulama ve siteler varsa, aşağıya mutlaka yorum olarak bırak.

İngilizce öğrenmek için daha fazlası ise bu videoda:

Sevgiler,

Ayça

 

“İngilizce öğrenmeyi kolaylaştıran uygulamalar ve websiteleri” için 13 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s