Blog

Öğrenciyken Çalışmanın Faydaları

blog

İster multimilyoner bir aileden ol istersen ay sonunu zor getiren bir aileden, üniversitede öğrenciyken kendine yapabileceğin en büyük yatırım iş dünyasını tanımak olacaktır. Çalışmak asla utanılacak bir şey değil ve öğrenciyken çalışıyor olman aslında bazen çalışmaya ihtiyacın olduğu anlamına da gelmeyebilir. Tam zamanlı bir iş, yarı zamanlı bir iş, serbest yapılan ufak tefek işler veya staj… Bunlardan hangisini yaptığının veya yapmak istediğinin hiç önemi yok, önemli olan kendine yatırım yapman ve üniversiteden cebinde gerçek tecrübeler ve özgeçmişine yazabileceğin anlamlı şeylerle mezun olman.

Peki nedir öğrenciyken çalışmayı bu kadar önemli yapan?

Öncelikle para kazanabilirsin. Para önemli mi deme! Kendi paranı kazanman demek, özgüveninin artması, kendi ayaklarının üzerinde durmayı öğrenmen, paranın kıymetini bilmen ve kenarına acil durum parası koyabilmen demek. Dahası hayallerin için ihtiyacın olan parayı biriktirebilmen demek.

İnsanları tanıyabilirsin. Öğrenciyken veya ailenin kanatları altındayken doğal olarak daha korunaklısın ama iş dünyası bambaşka bir yer. Orada iyi niyetiyle de kötü niyetiyle de seni şaşırtacak insanları tanıyacaksın ve daha da önemlisi zamanla onları birbirinden ayırmayı öğreneceksin.

Profesyonellik nedir öğreneceksin. Öğrenciyken dersi asabilirsin, ödevi teslim etmeyebilirsin, hatta düşük notlarla dönemi geçiştirebilirsin ama çalışırken profesyonel olmazsan uyarılırsın, düşük performansın maaşından kesilir ve belki de kovulursun.

Kendini tanırsın. Öğrenciyken neyi sevip sevmediğini keşfetmek biraz daha zor çünkü matematiği çok sevebilirsin ama sürekli salt matematik problemi çözen bir meslek yok ama farklı işlerde çalıştıkça farklı sektörlerde staj yaptıkça seni mutlu eden iş tanımını bulamasan bile mutsuz edeni kesin olarak bulursun ve mezun olmadan çıkış yolu arayışına başlayabilirsin.

Yeni insanlarla tanışırsın. Kampüs içinde bir süre sonra bütün yüzler aynılaşır ve herkes aynı dili konuşur ama iş dünyasında yepyeni insanlar karşına çıkar ve sosyal ağını iyi kurmayı becerirsen bu sana mezuniyet öncesi bir iş teklifine bile dönüşebilir.

Tecrübe kazanırsın. Bu çok önemli çünkü bu tecrübeler hem özgeçmişinde yer aldıkça sana kazanç sağlar hem de gerçekten yaptığın işi öğrenirsin. Gelecekteki işverenlerin seni diğer arkadaşlarından daha çok ciddiye alır. Ayrıca iş mülakatı tecrüben olduğu için kendini ifade ederken sudan çıkmış yeni mezunlardan bir adım önde olursun.

Zaman yönetimini ve paranın kıymetini bilirsin. Hem öğrenci olup hem çalıştığın için hayatını dengelemek için daha çok çaba gösterirsin ve bu da zaman yönetimini yaşayarak öğretir.  Hem zamanın hem de kazandığın paranın kıymetini bilirsin.

Bu kadar avantajın yanında hiç mi olumsuz bir şey yok, var tabi. Daha çok yorulursun, daha az gezersin, belki uykusuz kalırsın ama kazanacağın bütün o tecrübelerin yanında bunların lafı bile olmaz. İyi ki ben de üniversitedeyken çalışmışım!

“Öğrenciyken Çalışmanın Faydaları” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s