Blog

Özgüvenli İnsanın Özellikleri

özgüvenli insan kimdir

Özgüveni artırabilmek için cesaret kadar gözlem gücü de gerekiyor. Yani özgüvenini artırana kadar çevrendeki özgüvenli insanları analiz etmen ve biraz da taklit etmen gerekebilir.

Öncelikle çevrende özgüvenli bulduğun insanlara bir bak. Yalnız dikkat et popülerlikle özgüven aynı şeyler değil. Senin bakman gereken ayakları yere sağlam basan, dış dünyaya karşı güçlü bir duruş sergileyen ve pozitif davranışları olan kişiler olmalı.

Peki özgüvenli insanın özellikleri neler?

 1. Kendileriyle barışıktırlar. Hata yapmanın normal olduğunu kabullenirler ve mükemmel olmaya çalışmazlar.
 2. “Hayır” demekten çekinmezler çünkü başkalarının ne düşündüğünden çok kendilerinin ne düşündüklerine önem verirler.
 3. Hata yapmaktan korkmadıkları için doğru olduğunu düşündükleri şeyleri söylemekten çekinmezler.
 4. Yardım istemekten korkmazlar çünkü ne zaman yardıma ihtiyaçları olduğunu bilirler.
 5. Arkadaşlarını ve aile bireylerini desteklerler. Başkalarıyla yarışmanın anlamsız olduğunu bilirler ve enerjilerini sadece kendilerini geliştirmeye yöneltirler.
 6. Dik durular, sık sık gülümserler ve göz teması kurarlar. Biriyle konuşurken karşısındakini dinlemeye önem ve dikkat verirler.
 7. Eleştirilerden dolayı motivasyonlarını kaybetmezler ama eleştiri adı altında kendilerine saldıran insanlara da nezaketle sınır çizmeyi bilirler.
 8. Öğrenmeye açıktırlar ve her zaman yeni bir şeyler öğrenmenin peşinde koşarlar.
 9. Negatif hissettikleri zaman bunu başka insanlara kötü bir şekilde yansıtmazlar. Duygularını kontrol etmeyi öğrenmişlerdir.
 10. Hayatın güzel taraflarına odaklanmayı tercih ederler ve bu yüzden her zorluğu kendileri için bir fırsat olarak görürler.

Sende bu özelliklerin kaç tanesi var? Ve senin özgüvenli bir insanın en önemli özelliği nedir? Eğer aşağıya yorum olarak bırakırsan çok sevinirim. Çok daha fazlası içinse haftanın videosuna mutlaka bir göz at:

Sevgiler,

Ayça K.

“Özgüvenli İnsanın Özellikleri” için 3 yorum

 1. İnsan sonradan özgüvenini yitirir mi? Ben onlardanım işte. Konuşmalarımı sorguluyorum. Gaf yapıyorum. Sürekli sorguladığım için hatalı konuşuyorum. Mantıksızca konuşmalarım oluyor. Kendime güvenimi kaybettim. İş dışında insan larla iletişime geçemiyorum. Hiç arkadaşım yok be bunu çok sorun haline getirdim. İşle ilgili iletişimlerde de hata yapmaktan korkuyorum ve sürekli iletişim hatası yapıyorum. Kendimi çok başarısız buluyorum. Bana nasıl yardımcı olabilirsiniz. Ve önerebileceğiniz kitaplar var mı?

  Beğen

  1. Bence mümkün hatta bir ortamda özgüvenli bir insan başka bir ortamda özgüvensiz davranabilir diye düşünüyorum. Belki okul psikoloğu veya konu ile ilgili kişisel gelişim kitapları okuyarak küçük alıştırmalar yapabilirsin. “10 günde daha özgüvenli bir sen” diye bir meydan okuma hazırlamıştım. Ondan da fikir alabilirsin.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s