Blog

Uyku Kalitesi Hakkında Her Şey

Uyku kalitesi

Uyku kalitesi yatakta ne kadar çok zaman geçirdiğinizden bağımsız olarak ne kadar sağlıklı uyku uyuduğundur Yani yatakta 10 saat geçirsen bile yorgun kalkıyorsan veya sabah uyanmak senin için bir işkenceyse muhtemelen kaliteli bir uyku uyumuyorsun.

Peki kaliteli bir uyku neden çok önemli?

Çünkü kalitesiz bir uyku fiziksel ve zihinsel olarak tam anlamıyla dinlenmeni engeller. Eğer uzun süreli uyku problemi çekersen de günlük aktivitelerin, hormon dengen ve bağışıklığın bu durumdan negatif olarak etkilenir. Kendini sürekli mutsuz ve enerjisiz hissedersin ki bu gerçekten çok tatsız bir durum.

Eğer sen de benim gibi son zamanlarda uyku problemi çekiyorsan endişelenmene gerek yok çünkü bu çözümü olmayan bir durum değil aslında. Eğer ciddi problemler yaşıyorsan aslında ilk önerim bir doktora gitmen çünkü fark etmediğin bazı fiziksel durumlardan dolayı da uykusuzluk çekiyor olabilirsin. Eğer uykuyla ilgili ciddi bir problemin yoksa, yalnızca uyku kaliteni artırmak ve sabahları daha rahat kalkmak istiyorsan o zaman işte bende işe yarayan bazı öneriler:

  • Uykunu bir düzene oturt. Yani bir süre (mümkünse 21 gün çünkü alışkanlıklar böyle edinilir) aynı saatte yat ve aynı saatte kalk. Bu düzenli bir uykuya alışmanı sağlayacak.
  • Hayatına biraz hareket kat. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre haftada 150 dakika egzersiz yapmak uyku kalitesini artırıyormuş. Yani açık havada haftada ortalama 75 dk yürümek bile işe yarayabilir.
  • Uykudan ortalama 4-6 saat önce büyük porsiyonlarda yemekten, kahveden ve alkolden kaçınmak gerekli çünkü sindirim problemleri uyku düzenini etkiliyor.
  • Uyku için güzel bir ortam hazırla. Rahat bir yatak, loş bir ışık, gürültüsüz bir ortam hatta mümkünse rahatlatıcı bir müzik. Uykuya hazırlanırken stresli konuları düşünmek de yok.
  • Öğlenleri şekerleme yapıyorsan ara ver ki yatağa tam yorgun gidesin. Unutma vücudunun düzene alışması lazım, bu da ancak sağlıklı bir rutinle olur.

Bu yazı hoşuna gittiyse eminim bu videom da işine yarayacak 😉

Keyifli uykular….

Ayça K.

“Uyku Kalitesi Hakkında Her Şey” için 10 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s